SM-hallit 2. päivä

Toisen kisapäivän tunnelmia 

Mainiot hallikisat 

SM-hallikisojen järjestäjäseura Vasa idrottssällskap voi olla tyytyväinen viikonlopun SM-hallikisoihin, joissa urheili erinomaisissa olosuhteissa maamme 30-90 -vuotiaat aikuisurheilijat. Päävastuun järjestelyistä kantoi Vasa Idrottssällskap. Mukana toteutuksessa oli lisäksi kolme muuta seuraa. Vähäkyrön Viesti oli esimerkillisellä tavalla hoitamassa kuulantyöntöä. Palosaaren Urheiluseura ja IF Femman näyttivät miten hienosti pituus- ja kolmiloikkakisasta selviydytään. 

Hyvät ja sujuvat kisat rakentuvat hyvän organisaation kautta. Tom Kullberg hoiti näkyvällä ja kunnioitusta herättävällä tavalla palkintojenjaot. Tom huolehti myös kisajärjestelyjen yleisestä sujuvuudesta järjestävän seuran puheenjohtajana. Tomilla oli avustajina Heidi Häggblom (Robert Häggblomin vaimo) ja Meira-Pia Lohiluoma (Stefan Lithénin vaimo ; Stefan on 400 metrin aitojen Kalevan kisa mitalisti). Seuran talousvastaava Kenneth Norrgård piti tulospalvelun ohjakset hyvin hallinnassa. Avustajina oli ainakin Åsa Östergård-Jakas ja Magnus Sundelin. Inger Nabb oli monien yu-kisojen kokemuksellaan erittäin tärkeä henkilö johtaessaan kentän tapahtumia ja jakaessaan tehtäviä toimitsijoille. Kaikki sujui kuin rasvattu! Kuuluttajan tehtävät hoiti ansiokkaasti Mikko Taittonen Vähäkyröstä ja Yleisradion ruotsinkielisistä lastenohjelmista tuttu Ann-Catrin Virkama. Mikko on tunnettu pesäpallo-ottelujen kuuluttaja. Hyvin häneltä hoitui yleisurheilijoidenkin kotiuttaminen ja heittäytyminen kotipesäänkin (maaliin) nähtiin viestinjuoksuissa. Tässä vain muutamia henkilöitä onnistuneiden halli-SM-kisojen taustalla. 

Kuvassa järjestävän seuran puheenjohtaja Tom Kullberg. 

Uusia ennätyksiä 

Viikonlopun aikana hyväkuntoiset aikuisurheilijat saavuttivat useita Suomen ennätyksiä ja/tai Pohjolan ennätyksiä. Tässä kooste viikonlopun aikana tehdyistä uusista Suomen ennätyksistä: 

M40 Juhana Mäkelä painonheitto 17,68 

N45 Henna Anunti korkeus 1,60 

M65 Jarmo Myllymäki painonheitto 18,37 

M65 Jukka Kauppila 10.30,44 

N65 Anna-Liisa Salminen kolmiloikka 8,87 

N65 Leena Tenhu korkeus 1,28 

M70 Sune Träskelin 1500 m 5.26,65 

M70 Sune Träskelin 800 m 2.35,83 

N80 Kirsti Viitanen 200 m 45,31 

N80 Kirsti Viitanen kolmiloikka 5,69 

N80 Kirsti Viitanen kuula 9,00 

N80 Pirjo Karetie 800 m 4.33,60 

N80 Pirjo Karetie 3000 m kävely 22.46,31 

Kisatunnelmia 

Ihan tavattoman hienolla tavalla Sten Haglund (IF Drott) näytti meille miten juoksu edelleen kulkee 80-vuotiaana. Kun kyselimme mikä hänen salaisuutensa on, saimme kuulla nämä vinkit keskimatkojen juoksijalle: 

– tee lyhyitä intervalleja esim. 8-10 x 200 m lyhyellä palautuksella hieman kilpavauhtia hitaammin. Tämä on parempaa treeniä kuin, että juoksisi esim. yhden 1600-2000 metrin vedon lähes kilpavauhdilla 

– pääpaino on nopeilla liikkeillä, sillä nopeus häviää vääjäämättä koko ajan, kun ikäännymme 

– sinun on kehitettävä sellainen askel, joka vie joutuisasti eteenpäin. Mitään kompromisseja ei voi tehdä. Askel joko rullaa tai sitten etenet etanan vauhdilla 

– potku sieltä takaa on tie jämäkkään askellukseen. Anna jalan heilahtaa eteen säilyttäen koko ajan hyvä ryhti 

Muun muassa näitä erinomaisia valmennusohjeita Sten toteuttaa ympäri vuoden. Ei ihme, että Sten Haglund saavutti näissä kisoissa nämä tulokset: 

60 m aitajuoksu 1) Sten Haglund 14,87 

200 m 1) Sten Haglund 35,52 

400 m 1) Sten Haglund IFDrott 1.18,41 

800 m 1) Sten Haglund 3.14,09 

1500 m 1) Sten Haglund IFDrott 6.46,11 

Hattu päästä! 

Kuvassa Sten Haglund (IF Drott) – viisinkertainen voittaja 80-vuotisten ikäluokassa

Moniottelija Simo Piispa (M45) Vehkalahden Veikoista ei osallistunut ihan kymmeneen lajiin näissä SM-hallikisoissa vaan tyytyi seitsemään lajiin. Hän juoksi 60 metriä aidoilla ja ilman, selvitti hienosti 200 m juoksun, hyppäsi korkeutta, seivästä, kolmiloikkaa ja pituutta saavuttaen kaikenvärisiä mitaleita. Hän oli todella iloinen, kun sai terveenä kilpailla aikuisten kisoissa. Piispalla on tähtäimessä Euroopan masterskisat Tampereella kesällä ja EM-kisat Italian Pescarassa syksyllä. Hän pitää kisojen rentoa tunnelmaa suuressa arvossa. Kiva kun urheilet meidän kanssamme Simo! 

Tuloksiin pääset tästä