Tuloskatsaus 10.2.-18.2. – SM-kisoja kolmella paikkakunnalla – Masters-urheilijoilla menestystä

Katrin Mertanen ja Elisa Lahdensuo oli tasainen kaksikko Jyväskylässä Kuva: Aarto Nevala

Jyväskylän SAUL SM-hallien lisäksi kilpailtiin Suomen mestaruuksista Tampereella ja Kaustisilla. Jyväskylän halleista on useita raportteja liiton nettisivuilla. Suomen ennätyksiä syntyi kaikkiaan 22 ja Pohjoismaiden ennätyksiä kahdeksan. Tässä katsauksessa on täydelliset tulokset.

Tampereen SM-halleissa Elmo Lakka sivusi omissa nimissään ollutta 30-vuotiaiden SE:tä pika-aidoissa. Sara Lappalainen juoksi hyvillä ajoilla kaksi Suomen mestaruutta ja yhden pronssin. Jo 30 vuotta täyttäneistä urheilijoista Ossi Kekki juoksi pronssia 3000 metrillä ja Nooralotta Neziri hopeaa pika-aidoissa. Kristiina Mäkelä voitti kolmiloikan ja otti seitsemännen hallimestaruuden. Kalevan Kisoissa Mäkelä on voittanut kymmenen kertaa. 30-vuotiaiden kolmiloikan halli-SE on Natalia Kilpeläisen 14,08.

Moukarinheiton talvimestaruuskilpailuissa Kaustisilla Noormarkun Nopsan Tuomas Seppänen heitti mestariksi, Tammelan Ryskeen Henri Liipolalle SM-pronssia. Noormarkun Nopsan Kati Ojaloo heitti naisissa SM-pronssia.

18.2. Kaustinen, Moukarin SM-talvikilpailut:

M Moukari/HT (7,26 kg) 1) Tuomas Seppänen (-86) NoormNo 70,15, 3) Henri Liipola (-94) TammRy 69,28, 7) Simon Solvin (-93) IKFalken 59,51, 8) Petri Rautio (-82) OulPy 58,00.

N Moukari/HT (4,00 kg) 3) Kati Ojaloo (-90) NoormNo 63,11.

18.2. Sevilla ESP:

M Maraton/Marathon 104) Hannu Granberg (-90) LahdA 2.19.48.

N Maraton/Marathon 89) Mimi Lounio (-86) (Helsinki) 2.58.24 PB.

17.2.-18.2. Tampere, SM-hallikilpailut:

M 60 m Välierät (17.2.) 1. erä 6) Roope Saarinen (-94) ViipU 7,02. Alkuerät (17.2.) 1. erä 4) Aleksi Ala-Prinkkilä (-94) IFKraft 7,11; 3. erä 4) Roope Saarinen (-94) ViipU 7,07, 7) Samir Demnati (-89) IkaalU 7,30.

M 200 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) 6) Roope Saarinen (-94) ViipU 21,88. Alkuerät (18.2.) 4. erä 5) Jonathan Hyvärinen (-86) HKV 22,88; 5. erä 1) Roope Saarinen (-94) ViipU 21,53.

M 400 m – ylipitkä rata/oversized (17.2.) 2. erä 5) Kalle Raitala (-94) TampPy 51,23; 3. erä 1) Matias Linkoaho (-94) HKV 49,84; 4. erä 5) Jaakko Lehtilä (-93) TampPy 49,80.

M 800 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) A-erä 3) Ville Lampinen (-94) KU-58 1.53,02, 7) Lauri Hassi (-90) OrivPo 1.54,10 PB; C-erä 8) Jussi Raittinen (-90) KurikRy 1.58,14.

M 1500 m – ylipitkä rata/oversized (17.2.) A-erä 7) Panu Jantunen (-89) HKV 3.59,37; B-erä 7) Aki Nummela (-85) HKV 3.59,34.

M 3000 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) 3) Ossi Kekki (-93) LahdA 8.04,10 PB, 9) Aleksi Anttolainen (-93) LahdA 8.27,58 PB, 14) Panu Jantunen (-89) HKV 8.37,44.

M 60 m aidat/hurdles (106,70 cm) (18.2.) 1) Elmo Lakka (-93) JyväskKU 7,63 =PB =kk. Alkuerät (18.2.) 1. erä 1) Elmo Lakka (-93) JyväskKU 7,73.

M 300 m aidat/hurdles (91,40 cm) (18.2.) 1. erä 1) Kalle Raitala (-94) TampPy 39,86 PB.

M Seiväs/PV (18.2.) 4) Einari Välimäki (-94) NoormNo 5,10 =PB.

M Kolmiloikka/TJ (17.2.) 3) Tuomas Kaukolahti (-94) KU-58 15,63.

M Kuula/SP (7,26 kg) (18.2.) 2) Timo Kööpikkä (-94) KuivAu 17,68, 3) Nico Oksanen (-94) TuUL 17,44, 7) Mikko Toiviainen (-90) LoimJa 16,67, 10) Henri Pakisjärvi (-89) KuivAu 15,81.

N 60 m Välierät (17.2.) 1. erä 5) Milja Thureson (-94) LahdA 7,69, 6) Jasmin Showlah (-89) HIFK 7,73; 2. erä 8) Maria Räsänen (-92) KuopRei 7,86. Alkuerät (17.2.) 1. erä 3) Milja Thureson (-94) LahdA 7,69; 2. erä 4) Maria Räsänen (-92) KuopRei 7,85; 3. erä 4) Jasmin Showlah (-89) HIFK 7,74.

N 200 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) 2) Milja Thureson (-94) LahdA 23,94. Alkuerät (18.2.) 3. erä 2) Milja Thureson (-94) LahdA 24,29; 4. erä 6) Maria Räsänen (-92) KuopRei 25,91.

N 400 m – ylipitkä rata/oversized (17.2.) 1. erä 4) Erika Utriainen (-86) VeitsilKV 59,45; 3. erä 2) Milja Thureson (-94) LahdA 54,03.

N 800 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) A-erä 1) Sara Lappalainen (-91) BorgåAk 2.05,90, 8) Erika Utriainen (-86) VeitsilKV 2.14,39.

N 1500 m – ylipitkä rata/oversized (17.2.) A-erä 1) Sara Lappalainen (-91) BorgåAk 4.19,81 kk, 9) Sofie Lövdahl (-93) VasaIS 4.45,30; B-erä 1) Moona Latvala (-92) HKV 4.30,01 PB kk, 6) Anne Rajaniemi (-83) LahdA 4.39,68 PB, 7) Lotta Sundqvist (-92) TuUL 4.40,68, 8) Pihla Hokkanen (-93) JyväskKU 4.44,98.

N 3000 m – ylipitkä rata/oversized (18.2.) 3) Sara Lappalainen (-91) BorgåAk 9.14,87 PB, 4) Emilia Jousimaa (-93) LahdA 9.36,47 PB, 6) Taru Palsa (-88) HKV 9.46,44 PB, 7) Moona Latvala (-92) HKV 9.48,79 PB, 11) Pihla Hokkanen (-93) JyväskKU 10.04,30, 12) Lotta Sundqvist (-92) TuUL 10.06,30 PB, 16) Laura Karkkulainen (-92) PyhäsU 10.23,30.

N 60 m aidat/hurdles (84 cm) (18.2.) 2) Nooralotta Neziri (-92) JyväskKU 8,16. Alkuerät (18.2.) 2. erä 1) Nooralotta Neziri (-92) JyväskKU 8,25.

N Korkeus/HJ (18.2.) 7) Miia Lindholm (-88) HIFK 1,68.

N Pituus/LJ (17.2.) 6) Kira Kytölä (-93) EsboIF 6,00.

N Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Kristiina Mäkelä (-92) OrimJy 13,58, 4) Kira Kytölä (-93) EsboIF 12,93, 7) Elina Kostiainen (-92) VihdVie 12,53.

N Kuula/SP (4,00 kg) (17.2.) 1) Senja Mäkitörmä (-94) VarpVi 17,65 PB kk, 11) Minna-Marjatta Liimatainen (-93) HimU 12,89.

N 5000 m kävely/Walk (17.2.) 3) Tiia Kuikka (-94) LappUM 23.58,89ot PB.

16.2.-18.2. Jyväskylä, SAUL:n SM-hallikilpailut:

M95 Kuula/SP (3,00 kg) (18.2.) 1) Leo Saarinen (-29) JyväskKU 7,12.

M95 Paino/WT (5,45 kg) (18.2.) 1) Leo Saarinen (-29) JyväskKU 6,39.

M90 60 m (17.2.) 1) Martti Soulanto (-34) SavonlRie 12,75 PB.

M90 Pituus/LJ (17.2.) 1) Martti Soulanto (-34) SavonlRie 2,48.

M90 Kuula/SP (3,00 kg) (18.2.) 1) Mikko Tuomisto (-34) LaihLu 7,00 PB, 2) Aaro Pylkkänen (-33) MikkKV 4,34 PB.

M90 Paino/WT (5,45 kg) (18.2.) 1) Mikko Tuomisto (-34) LaihLu 7,06 PB, 2) Aaro Pylkkänen (-33) MikkKV 5,78 PB.

M85 60 m (17.2.) 1) Timo Suvanto (-39) AlavU 11,52, 2) Sakari Jäppinen (-39) KuopRei 11,68 PB, 3) Pär Granbacka (-38) IFDrott 14,51.

M85 200 m (18.2.) 1) Pär Granbacka (-38) IFDrott 55,26.

M85 400 m (17.2.) 1) Kosti Salmela (-39) JyväskKU 90,02, 2) Pär Granbacka (-38) IFDrott 152,10.

M85 800 m (18.2.) 1) Kosti Salmela (-39) JyväskKU 3.42,69.

M85 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Timo Suvanto (-39) AlavU 1,03, 2) Aarne Haapala (-38) LaihLu 1,03.

M85 Seiväs/PV (18.2.) 1) Aarne Haapala (-38) LaihLu 1,60.

M85 Pituus/LJ (17.2.) 1) Sakari Jäppinen (-39) KuopRei 3,06 PB, 2) Timo Suvanto (-39) AlavU 2,90, 3) Aarne Haapala (-38) LaihLu 2,17.

M85 Kuula/SP (3,00 kg) (18.2.) 1) Jouni Tenhu (-39) LahtiSp 10,51.

M85 Paino/WT (5,45 kg) (18.2.) 1) Jouni Tenhu (-39) LahtiSp 13,20, 2) Aarne Haapala (-38) LaihLu 11,35.

M80 60 m (17.2.) 1) Reijo Länkinen (-44) UurU 10,10, 2) Pertti Härkönen (-44) JyväskKU 10,79, 3) Antero Markunsalo (-42) JyväskKU 10,79, 4) Jouko Teinilä (-44) VSMasters 10,83.

M80 200 m (18.2.) 1) Pertti Härkönen (-44) JyväskKU 35,41, 2) Jouko Teinilä (-44) VSMasters 38,15 PB, 3) Antero Markunsalo (-42) JyväskKU 40,48.

M80 400 m (17.2.) 1) Sten Haglund (-43) IFDrott 82,70, 2) Pertti Härkönen (-44) JyväskKU 88,33, 3) Timo Rantanen (-43) JyväskKU 112,75.

M80 800 m (18.2.) 1) Sten Haglund (-43) IFDrott 3.33,78, 2) Matti Väänänen (-43) OulIL 3.40,61 PB, 3) Timo Rantanen (-43) JyväskKU 4.22,63.

M80 1500 m (17.2.) 1) Sten Haglund (-43) IFDrott 7.21,11, 2) Matti Väänänen (-43) OulIL 7.27,40 PB, 3) Timo Rantanen (-43) JyväskKU 8.48,90.

M80 3000 m (18.2.) 1) Sten Haglund (-43) IFDrott 15.22,48 PB, 2) Stig Haglund (-43) IFDrott 15.29,30, 3) Matti Väänänen (-43) OulIL 17.06,52 PB.

M80 60 m aidat/hurdles (68,60 cm) (18.2.) 1) Reijo Länkinen (-44) UurU 14,81 PB.

M80 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Kunto Viiru (-42) KajKi 1,12, 2) Antero Markunsalo (-42) JyväskKU 1,06.

M80 Seiväs/PV (18.2.) 1) Reijo Länkinen (-44) UurU 1,70 PB.

M80 Pituus/LJ (17.2.) 1) Reijo Länkinen (-44) UurU 3,31, 2) Antero Markunsalo (-42) JyväskKU 2,71, 3) Heimo Klaukka (-43) VSMasters 2,63.

M80 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Antero Markunsalo (-42) JyväskKU 7,01, 2) Heimo Klaukka (-43) VSMasters 5,75.

M80 Kuula/SP (3,00 kg) (18.2.) 1) Vesa Berg (-41) ReisjPi 11,09, 2) Timo Rantanen (-43) JyväskKU 6,78 PB.

M75 60 m (17.2.) 1) Heikki Pesonen (-48) JyväskKU 9,00, 2) Vesa Mäki (-46) LänsiUU 9,20, 3) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 9,26, 4) Tapio Pitkänen (-49) VehkVei 9,59, 5) Georg Dunkel (-45) HKV 9,75, 6) Veikko Rantala (-47) KuntoP 9,84, 7) Jari Pykilä (-49) PorinYU 10,03, 8) Taisto Pietilä (-48) KuntoP 10,04. Alkuerät (17.2.) 1. erä 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 9,41, 2) Vesa Mäki (-46) LänsiUU 9,42, 3) Tapio Pitkänen (-49) VehkVei 9,65, 4) Taisto Pietilä (-48) KuntoP 9,96 PB, 5) Jari Pykilä (-49) PorinYU 10,06; 2. erä 1) Esa Männikkö (-48) LappVei 9,79, 2) Heikki Pesonen (-48) JyväskKU 9,81, 3) Veikko Rantala (-47) KuntoP 9,83, 4) Georg Dunkel (-45) HKV 10,42, 5) Heikki Eromäki  KuntoP 10,75 PB.

M75 200 m (18.2.) 1. erä 1) Heikki Eromäki  KuntoP 37,31 PB, 2) Arvi Kangastie (-45) LappVei 37,38; 2. erä 1) Heikki Pesonen (-48) JyväskKU 30,95, 2) Taisto Pietilä (-48) KuntoP 32,23, 3) Ahti Finning (-48) KuntoP 34,58, 4) Jari Pykilä (-49) PorinYU 35,21.

M75 400 m (17.2.) 1. erä 1) Jari Pykilä (-49) PorinYU 84,00 PB, 2) Heikki Eromäki  KuntoP 88,79 PB; 2. erä 1) Heikki Pesonen (-48) JyväskKU 71,60 PB, 2) Ahti Finning (-48) KuntoP 75,77, 3) Teuvo Mettälä (-49) KuntoP 87,68 PB.

M75 800 m (18.2.) 1) Harri Silkosuo (-49) LahtiSp 3.14,34 PB, 2) Ahti Finning (-48) KuntoP 3.14,49, 3) Aarno Tolonen (-48) OulIL 3.17,79 PB, 4) Simo Perkkiö (-46) OulIL 3.18,51.

M75 1500 m (17.2.) 1) Harri Silkosuo (-49) LahtiSp 6.54,79 PB, 2) Ahti Finning (-48) KuntoP 6.55,23, 3) Simo Perkkiö (-46) OulIL 6.57,76 PB, 4) Aarno Tolonen (-48) OulIL 6.57,78 PB, 5) Heimo Jokinen (-46) HyvsU 7.31,17 PB.

M75 3000 m (18.2.) 1) Harri Silkosuo (-49) LahtiSp 15.03,26 PB.

M75 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 11,25, 2) Vesa Mäki (-46) LänsiUU 11,65, 3) Teuvo Mettälä (-49) KuntoP 15,96 PB.

M75 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 1,35, 2) Matti Kostamo (-47) LeppävU 1,21.

M75 Seiväs/PV (18.2.) 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 2,90, 2) Reima Oinaanoja (-49) HKV 2,70, 3) Reijo Murto (-46) KuntoP 2,00.

M75 Pituus/LJ (17.2.) 1) Pertti Ahomäki (-46) PorinYU 4,25, 2) Tapio Pitkänen (-49) VehkVei 4,14, 3) Vesa Mäki (-46) LänsiUU 4,03, 4) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 3,98.

M75 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Tapio Pitkänen (-49) VehkVei 8,60, 2) Pertti Ahomäki (-46) PorinYU 8,59, 3) Vesa Mäki (-46) LänsiUU 8,57, 4) Heikki Eromäki  KuntoP 7,32 PB.

M75 Kuula/SP (4,00 kg) (18.2.) ) Reima Oinaanoja (-49) HKV 11,89, 1) Reijo Pynnönen (-48) KangasnKa 11,90.

M75 Paino/WT (7,26 kg) (18.2.) 1) Ole Sundkvist (-49) IKFalken 15,79, 2) Heimo Pudas (-49) AlavVi 15,05 PB, 3) Pekka Sivula (-47) EPohjUV 10,94.

M70 60 m (17.2.) 1) Ari Aartola (-52) VihdUV 9,10, 2) Tapio Hakakari (-53) HyvsU 9,15 PB, 3) Kari Sanelma (-50) KuntoP 9,28 PB, 4) Taisto Pöyry (-53) LahtiSp 9,33 PB, 5) Jarmo Mäkinen (-53) LappVei 9,58 PB, 6) Seppo Sovio (-51) HämeenlTa 9,58, 7) Jaakko Hanhinen (-53) JyväskKU 9,69, 8) Olavi Brandt (-52) JyväskKU 10,20 PB.

M70 200 m (18.2.) 1. erä 1) Jaakko Hanhinen (-53) JyväskKU 31,41, 2) Börje Riska (-53) GamlakIF 31,49 PB, 3) Veijo Leiviskä (-53) OulIL 32,98 PB; 2. erä 1) Reijo Vauhkonen (-51) JyväskKU 28,50, 2) Olavi Brandt (-52) JyväskKU 34,34 PB, 3) Clas-Gustav Smeds (-51) IFRaseb 35,89 PB.

M70 400 m (17.2.) 1. erä 1) Taisto Lehtinen (-52) Spove 81,74 PB, 2) Clas-Gustav Smeds (-51) IFRaseb 85,07 PB, 3) Mikko Santaniemi (-51) OulIL 90,29 PB; 2. erä 1) Taisto Pöyry (-53) LahtiSp 70,80 PB, 2) Veijo Leiviskä (-53) OulIL 72,98, 3) Börje Riska (-53) GamlakIF 73,41 PB.

M70 800 m (18.2.) 1) Valde Piiroinen (-54) PolvijVau 2.37,25, 2) Taisto Pöyry (-53) LahtiSp 2.58,53 PB, 3) Veijo Leiviskä (-53) OulIL 2.58,73, 4) Mikko Santaniemi (-51) OulIL 3.06,42 PB, 5) Pekka Räty (-54) PolvijVau 3.49,02 PB.

M70 1500 m (17.2.) 1) Valde Piiroinen (-54) PolvijVau 5.22,50, 2) Jorma Ojen (-52) KuntoP 6.00,44, 3) Veijo Leiviskä (-53) OulIL 6.22,23 PB, 4) Taisto Pöyry (-53) LahtiSp 6.25,69 PB, 5) Taisto Lehtinen (-52) Spove 6.26,39, 6) Mikko Santaniemi (-51) OulIL 6.28,98 PB, 7) Heimo Kärkkäinen (-51) PolvijVau 7.08,13, 8) Pekka Räty (-54) PolvijVau 7.27,35 PB, 9) Antti Kyrö (-50) JyväskKU 8.13,28 PB.

M70 3000 m (18.2.) 1) Valde Piiroinen (-54) PolvijVau 11.48,77, 2) Hannu-Pekka Kauppinen (-53) MäntylVe 12.38,82 PB, 3) Jorma Ojen (-52) KuntoP 12.49,03, 4) Heimo Kärkkäinen (-51) PolvijVau 14.25,79, 5) Antti Kyrö (-50) JyväskKU 17.16,57 PB.

M70 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Seppo Sovio (-51) HämeenlTa 11,40, 1) Kalevi Kytölä (-52) KuntoP 11,40, 3) Ari Aartola (-52) VihdUV 11,41.

M70 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Ari Aartola (-52) VihdUV 1,36, 2) Kalevi Kytölä (-52) KuntoP 1,30, 3) Jukka Järvenpää (-50) JyväskKU 1,30, 4) Tapani Leppälä (-50) KuntoP 1,21.

M70 Seiväs/PV (18.2.) 1) Jukka Järvenpää (-50) JyväskKU 2,80, 2) Jouko Miihkinen (-51) VihdUV 2,30, 3) Pertti Nousiainen (-53) KuntoP 2,20, 4) Lauri Vuohelainen (-50) KuntoP 2,00.

M70 Pituus/LJ (17.2.) 1) Ari Aartola (-52) VihdUV 4,16, 2) Tapio Hakakari (-53) HyvsU 3,93, 3) Mauri Merikanto (-54) HelsKT 3,93, 4) Jarmo Mäkinen (-53) LappVei 3,83 PB, 5) Jouko Nikula (-54) KuntoP 3,82, 6) Antti Mero (-52) JyväskKU 3,78, 7) Pertti Nousiainen (-53) KuntoP 3,23, 8) Erkki Hiironniemi (-52) KuortKu 2,77 PB.

M70 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Ari Aartola (-52) VihdUV 9,05, 2) Mauri Merikanto (-54) HelsKT 8,84, 3) Jouko Nikula (-54) KuntoP 8,78, 4) Tapio Hakakari (-53) HyvsU 8,66 PB, 5) Kalevi Kytölä (-52) KuntoP 8,13, 6) Pertti Nousiainen (-53) KuntoP 6,97, 7) Juhani Tikkalahti (-51) LappVei 6,92.

M70 Kuula/SP (4,00 kg) (18.2.) 1) Tauno Malmelin (-50) VihdUV 13,27 PB, 2) Markku Rautasalo (-54) KangasnKa 12,21 PB, 3) Tarmo Jumisko (-54) KeskiUYU 12,18 PB, 4) Tapani Leppälä (-50) KuntoP 11,07, 5) Seppo Gavrilov (-53) JoensKa 11,05, 6) Urpo Kuronen (-53) KuopRei 10,94 PB, 7) Jari Vesterinen (-51) SaarijPu 10,36, 8) Jouko Miihkinen (-51) VihdUV 10,30 PB, 9) Raimo Jyrkilä (-51) KymUV 10,10 PB, 10) Pertti Nousiainen (-53) KuntoP 8,97, 11) Seppo Taivassalo (-50) KuntoP 7,36 PB.

M70 Paino/WT (7,26 kg) (18.2.) 1) Tarmo Jumisko (-54) KeskiUYU 14,93 PB, 2) Raimo Jyrkilä (-51) KymUV 13,45 PB, 3) Jari Vesterinen (-51) SaarijPu 12,38 PB, 4) Seppo Gavrilov (-53) JoensKa 11,84.

M70 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Risto Räsänen (-51) KuopRei 19.21,87, 2) Jouko Rannanpää (-54) HyvsU 20.06,24, 3) Jukka Tuusinen (-52) VilppVei 22.38,04, 4) Esko Hyyppä (-51) VimpVe 24.33,09, 5) Taisto Lehtinen (-52) Spove 25.28,28.

M70 3×800 m (17.2.) 1) JyväskKU 1.37,56 PB (Pertti Härkönen, Heikki Pesonen, Reijo Vauhkonen), 2) VSMasters 2.04,88 PB (Jouko Teinilä, Heimo Klaukka, Jukka Helkama).

M65 60 m (17.2.) 1) Esa Salminen (-58) HKV 8,30, 2) Markku Savola (-55) SavonlRie 8,53 PB, 3) Jukka Mononen (-59) JyväskKU 8,86, 4) Kalevi Häkkinen (-55) JyväskKU 9,11, 5) Tuomo Olin (-57) LahdA 9,29.

M65 200 m (18.2.) 1. erä 1) Jukka Mononen (-59) JyväskKU 30,04, 2) Tapio Savolainen (-56) JyväskKU 30,54; 2. erä 1) Jari Pantzar (-57) HKV 27,97, 2) Esa Salminen (-58) HKV 28,06, 3) Tuomo Olin (-57) LahdA 30,37.

M65 400 m (17.2.) 1) Jari Pantzar (-57) HKV 65,39, 2) Tuomo Olin (-57) LahdA 69,93 PB, 3) Hannu Timonen-Nissi (-56) JyväskKU 70,00, 4) Aimo Määttä (-58) RovanRR 72,66.

M65 800 m (18.2.) 2) Heino Aalto (-58) LahdA 2.41,98, 3) Aimo Mäkinen (-58) VaajKuo 2.44,33 PB, 4) Aimo Määttä (-58) RovanRR 2.56,38.

M65 1500 m (17.2.) 1) Jukka Kauppila (-57) PudasjU 4.57,74, 2) Heino Aalto (-58) LahdA 5.26,10, 3) Pertti Lapinkangas (-58) PudasjU 5.26,44 PB, 4) Heimo Springare (-57) RovanRR 5.31,55 PB, 5) Hannu Niemi (-59) LahdA 5.38,07 PB.

M65 3000 m (18.2.) 1) Jukka Kauppila (-57) PudasjU 10.39,34, 2) Pertti Lapinkangas (-58) PudasjU 11.13,56 PB, 3) Heino Aalto (-58) LahdA 11.47,62, 4) Heimo Springare (-57) RovanRR 11.49,67 PB.

M65 60 m aidat/hurdles (84 cm) (18.2.) 1) Atte Lähdekorpi (-59) ForssSa 10,92, 2) Antti Koskela (-58) ToholU 11,18, 3) Kyösti Säkkinen (-55) KajU 12,55, 4) Tuomo Olin (-57) LahdA 12,61.

M65 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Antti Koskela (-58) ToholU 1,45, 2) Markku Savola (-55) SavonlRie 1,42, 3) Timo Vähäkuopus (-59) PudasjU 1,33, 4) Atte Lähdekorpi (-59) ForssSa 1,33, 5) Risto Järvi (-57) EsboIF 1,33 PB, 6) Risto Vaahtiala (-56) LahtiSp 1,30 PB, 7) Per-Henry Westerlund (-58) LaihLu 1,27, 8) Hannu Ranta (-58) TammRy 1,24.

M65 Seiväs/PV (18.2.) 1) Risto Järvi (-57) EsboIF 3,00, 2) Kyösti Säkkinen (-55) KajU 2,60 PB, 3) Risto Vaahtiala (-56) LahtiSp 2,50 PB, 4) Per-Henry Westerlund (-58) LaihLu 2,00.

M65 Pituus/LJ (17.2.) 1) Atte Lähdekorpi (-59) ForssSa 4,29, 2) Timo Vähäkuopus (-59) PudasjU 4,14, 3) Kyösti Säkkinen (-55) KajU 4,09, 4) Pauli Jokinen (-57) EPohjUV 4,06, 5) Risto Vaahtiala (-56) LahtiSp 3,70 PB, 6) Hannu Ranta (-58) TammRy 3,52, 7) Juhani Ryynänen (-59) JuuanU 3,45.

M65 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Atte Lähdekorpi (-59) ForssSa 9,42, 2) Timo Vähäkuopus (-59) PudasjU 8,99, 3) Antti Koskela (-58) ToholU 8,77, 4) Pauli Jokinen (-57) EPohjUV 8,47 PB, 5) Hannu Ranta (-58) TammRy 8,03.

M65 Kuula/SP (5,00 kg) (18.2.) 1) Jukka Järvinen (-57) LielKi 11,42, 2) Hannu Heino (-55) PorinYU 11,03, 3) Hannu Ranta (-58) TammRy 10,87, 4) Reino Korpelainen (-58) KuortKu 10,46, 5) Risto Vaahtiala (-56) LahtiSp 9,56 PB, 6) Jouni Kylliäinen (-58) MikkKV 9,13 PB, 7) Lasse Valo (-57) PertPo 9,08 PB, 8) Rauno Gavrilov (-58) MikkKV 9,07 PB.

M65 Paino/WT (9,07 kg) (18.2.) 1) Risto Katajamäki (-59) TöysVe 15,81, 2) Jarmo Myllymäki (-56) MerijKe 14,65, 3) Pauli Jokinen (-57) EPohjUV 13,00.

M65 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Ilkka Vakkuri (-57) KankU 20.42,40, 2) Risto Vaahtiala (-56) LahtiSp 21.31,11 PB, 3) Reino Korpelainen (-58) KuortKu 28.49,47 PB.

M60 60 m (17.2.) 1) Harri Kauranen (-64) HämeenlTa 8,20, 2) Jyri Pesonen (-63) MikkKV 8,31 =PB, 3) Christer Strömberg (-60) HKV 8,60, 4) Markku Vettenniemi (-64) HKV 8,67, 5) Timo Palokangas (-63) KeskiUYU 8,69, 6) Veijo Kylmäpuro (-60) HKV 8,78, 7) Tapani Nippala (-60) KuntoP 8,84, 8) Heikki Lähdekorpi (-60) ForssSa 9,09, 9) Pekka Suoniemi (-61) JyväskKU 9,24.

M60 200 m (18.2.) 1. erä 1) Markku Vettenniemi (-64) HKV 27,39, 2) Jyri Pesonen (-63) MikkKV 28,41, 3) Tapani Nippala (-60) KuntoP 30,10, 4) Veijo Kylmäpuro (-60) HKV 33,92; 2. erä 1) Harri Kauranen (-64) HämeenlTa 27,48, 2) Christer Strömberg (-60) HKV 27,82, 3) Timo Palokangas (-63) KeskiUYU 29,59 PB, 4) Heikki Lähdekorpi (-60) ForssSa 30,07.

M60 400 m (17.2.) 1. erä 1) Jukka Kaukola (-64) KuopRei 62,63, 2) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 70,21, 3) Tapani Nippala (-60) KuntoP 74,24 PB; 2. erä 1) Christer Strömberg (-60) HKV 63,53, 2) Sampo Kelhä (-63) OulPy 66,94, 3) Heikki Lähdekorpi (-60) ForssSa 69,18.

M60 800 m (18.2.) 1) Jukka Kaukola (-64) KuopRei 2.25,55, 2) Kimmo Tukiainen (-64) KaipVi 2.40,65, 3) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 2.45,60, 4) Heikki Lähdekorpi (-60) ForssSa 2.47,29, 5) Antti Maisi (-63) VihdUV 2.51,23 PB, 6) Kari Partanen (-60) VierKoi 2.58,68.

M60 1500 m (17.2.) 1) Jari Hakola (-64) KyyjKy 4.58,62, 2) Jukka Kaukola (-64) KuopRei 5.09,73, 3) Kari Ojala (-62) KalajJu 5.24,54 PB, 4) Vesa Lensu (-62) PorvU 5.25,79, 5) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 5.38,27, 6) Jukka Simola (-62) LahdA 5.38,76, 7) Ari Järveläinen (-63) RauhalRR 5.45,06 PB.

M60 3000 m (18.2.) 1) Petteri Kilpinen (-64) HKV 10.09,75 PB, 2) Jari Hakola (-64) KyyjKy 10.42,38, 3) Juha-Matti Lehtinen (-63) KempMK 11.14,11, 4) Kari Ojala (-62) KalajJu 11.38,56, 5) Vesa Lensu (-62) PorvU 11.41,64, 6) Antti Maisi (-63) VihdUV 12.24,31 PB, 7) Jukka Simola (-62) LahdA 12.25,57, 8) Peter Ståhl (-61) IFSibboV 15.56,49.

M60 60 m aidat/hurdles (84 cm) (18.2.) 1) Juha Valta (-63) OulPy 9,94 PB, 2) Harri Alatupa (-62) JyväskKU 10,01 PB, 3) Jyri Pesonen (-63) MikkKV 13,47 PB.

M60 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Lauri Lindberg (-61) VSMasters 1,54, 2) Kari Pohjola (-63) LänsiUU 1,51, 3) Jukka Ylitalo (-64) HKV 1,36, 4) Petri Korander (-63) VihdUV 1,33.

M60 Seiväs/PV (18.2.) 1) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 2,90 PB, 2) Petri Korander (-63) VihdUV 2,80, 3) Jukka Malila (-60) VeikkVei 2,60.

M60 Pituus/LJ (17.2.) 1) Jari Jaatinen (-64) JyväskKU 4,76, 2) Harri Yli-Huita (-62) LaihLu 4,61, 3) Lauri Lindberg (-61) VSMasters 4,52, 4) Reijo Erkkilä (-62) KangasnKa 4,49, 5) Arto Rautio (-63) HimU 4,46, 6) Petri Korander (-63) VihdUV 4,09, 7) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 3,80.

M60 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Arto Rautio (-63) HimU 10,02, 2) Kari Pohjola (-63) LänsiUU 9,65, 3) Reijo Erkkilä (-62) KangasnKa 9,50, 4) Petri Korander (-63) VihdUV 9,03, 5) Tapani Nippala (-60) KuntoP 8,62.

M60 Kuula/SP (5,00 kg) (18.2.) 1) Timo Summa (-61) VihdUV 12,19, 2) Juhani Andersin (-63) KuopRei 11,73 PB, 3) Tapio Rajantaus (-62) OrivPo 11,59 PB, 4) Jari Järvenpää (-64) OrivPo 11,42 PB, 5) Jarmo Matilainen (-60) MikkKV 11,01, 6) Jari Ikäheimo (-64) JyväskKU 10,53 PB, 7) Petri Korander (-63) VihdUV 10,30 PB, 8) Pekka Peltoniemi (-64) JoensKa 10,08 PB, 9) Tero Lehtiö (-63) KU-58 10,07, 10) Pekka Heiskanen (-63) RauhalRR 8,56, 11) Seppo Norpila (-63) KeskiUYU 8,30 PB, 12) Hemmo Suontakanen (-63) ReisjPi 8,30.

M60 Paino/WT (9,07 kg) (18.2.) 1) Jukka Perälä (-63) KauhajKa 15,18 PB, 2) Petri Korander (-63) VihdUV 14,23 PB, 3) Pekka Peltoniemi (-64) JoensKa 14,16 PB, 4) Jari Järvenpää (-64) OrivPo 13,95 PB, 5) Tapio Rajantaus (-62) OrivPo 13,16 PB, 6) Pekka Heiskanen (-63) RauhalRR 12,62.

M60 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Kari Partanen (-60) VierKoi 18.02,65, 2) Pekka Heiskanen (-63) RauhalRR 22.44,48 PB, 3) Auvo Vilpponen (-64) JoensKa/FIN 22.59,21 PB.

M55 60 m (17.2.) 1) Paavo Reilson (-66) LänsiUU 7,85, 2) Jarmo Nissilä (-67) HKV 8,08, 3) Jukka Hannula (-66) HKV 8,29 PB, 4) Mika Pasanen (-67) KeskiUYU 8,67, 5) Heikki Savolainen (-66) KuopRei 8,70, 6) Jari Jurvanen  LappUM 8,77, 7) Jyri Huppunen (-68) KokemKV 8,99, 8) Jari Vuorenmaa (-67) HyvsU 9,13 PB.

M55 200 m (18.2.) 1. erä 1) Kaj Sandell (-67) IKFalken 27,22, 2) Jan Särömaa (-66) HKV 27,40, 3) Jyri Huppunen (-68) KokemKV 29,79; 2. erä 1) Paavo Reilson (-66) LänsiUU 26,36, 2) Jarmo Nissilä (-67) HKV 27,02.

M55 400 m (17.2.) 1. erä 1) Tommi Viitasaari (-68) GamlakIF 63,26 PB, 2) Mika Airola (-66) KuntoP 67,20 PB, 3) Jyri Huppunen (-68) KokemKV 69,92, 4) Mika Kiviniemi (-66) LahdA 77,49 PB; 2. erä 1) Kaj Sandell (-67) IKFalken 59,92, 2) Jarmo Nissilä (-67) HKV 60,59 PB, 3) Jan Särömaa (-66) HKV 62,21, 4) Petri Svärd (-68) KU-58 64,47 PB.

M55 800 m (18.2.) 1) Ilpo Huolman (-66) HelsJuo 2.18,09 PB, 2) Kari Virtanen (-69) HämeenlTa 2.24,81, 3) Juhani Konu (-68) KU-58 2.26,06, 4) Raimo Ala-Korpi (-69) UllKi 2.27,98 PB, 5) Petri Svärd (-68) KU-58 2.29,71, 6) Harri Hokkanen (-68) HippMK 2.36,79, 7) Mika Airola (-66) KuntoP 2.43,53 PB.

M55 1500 m (17.2.) 1) Veijo Honkaniemi (-66) RovanRR 4.50,41 PB, 2) Raimo Ala-Korpi (-69) UllKi 4.58,22 PB, 3) Kari Virtanen (-69) HämeenlTa 4.58,60, 4) Tommi Viitasaari (-68) GamlakIF 5.08,60 PB, 5) Jouko Behm (-67) LappUM 5.12,58 PB, 6) Tarmo Hyttinen (-67) KoivKi 5.13,55, 7) Harri Hokkanen (-68) HippMK 5.22,61, 8) Pekka Kuokkanen (-65) IinY 5.32,40 PB.

M55 3000 m (18.2.) 1) Veijo Honkaniemi (-66) RovanRR 10.09,69 PB, 2) Pasi Ala-Korpi (-69) UllKi 10.58,75 PB, 3) Tarmo Hyttinen (-67) KoivKi 11.04,23, 4) Jouko Behm (-67) LappUM 11.14,17 PB, 5) Pekka Kuokkanen (-65) IinY 11.52,56 PB, 6) Tero Mähönen (-68) HippMK 11.56,31, 7) Esa Paukku (-66) VSMasters 14.44,27.

M55 60 m aidat/hurdles (91,40 cm) (18.2.) 1) Juha Multanen (-67) HKV 9,91, 2) Esa Paukku (-66) VSMasters 11,54, 3) Pasi Kauha (-69) UudKK 11,61 PB, 4) Jukka Hannula (-66) HKV 11,84.

M55 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Matti Viitala (-66) TampPy 1,66, 2) Jukka Hannula (-66) HKV 1,57 =PB, 3) Paavo Reilson (-66) LänsiUU 1,54, 4) Pasi Kauha (-69) UudKK 1,54 PB, 5) Heikki Savolainen (-66) KuopRei 1,45 PB, 6) Jari Vuorenmaa (-67) HyvsU 1,36 PB.

M55 Seiväs/PV (17.2.) 1) Antti Kois (-68) HimU 4,16, 2) Petri Laitinen (-66) KangasnKa 3,50, 3) Heikki Savolainen (-66) KuopRei 2,90 PB.

M55 Pituus/LJ (17.2.) 1) Juha Multanen (-67) HKV 5,15, 2) Paavo Reilson (-66) LänsiUU 5,08, 3) Jari Jurvanen  LappUM 4,90, 4) Jukka Hannula (-66) HKV 4,89, 5) Jari Vuorenmaa (-67) HyvsU 4,36 PB, 6) Heikki Savolainen (-66) KuopRei 4,30.

M55 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Paavo Reilson (-66) LänsiUU 11,02 PB, 2) Jukka Hannula (-66) HKV 10,33, 3) Esa Paukku (-66) VSMasters 9,24.

M55 Kuula/SP (6,00 kg) (18.2.) 1) Vesa Merinen (-68) HKV 11,94, 2) Mika Parkkali (-66) PorinYU 11,93, 3) Petri Satto (-69) JanJa 11,78, 4) Jaakko Stenius (-67) KuortKu 11,39, 5) Timo Riikonen (-66) LappUM 11,38 PB, 6) Vesa Katajamäki (-66) JyväskKU 11,26 =PB, 7) Ilpo Haapea (-66) MikkKV 10,81 PB, 8) Petri Melanen (-65) LappUM 10,35 PB.

M55 Paino/WT (11,34 kg) (18.2.) 1) Petri Satto (-69) JanJa 16,49 PB, 2) Petri Puhakainen (-65) InkerTe 14,71, 3) Vesa Merinen (-68) HKV 13,38, 4) Timo Riikonen (-66) LappUM 12,34.

M55 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Kari Alenius (-66) KuivAu 21.18,46, 2) Pasi Ala-Korpi (-69) UllKi 24.36,44 PB.

M50 60 m (17.2.) 1) Petri Tauriainen (-72) VSMasters 7,47, 2) Janne Liimatainen (-74) TuUL 7,88, 3) Santeri Mikkonen (-70) VarkKV 8,25, 4) Seppo Appelqvist (-70) GamlakIF 8,39, 5) Asko Murtomäki (-71) HKV 9,22 PB, 6) Marko Ruotsalainen  OulHui 9,99 PB.

M50 200 m (18.2.) 1. erä 1) Thomas Schreven (-72) VeikkVei/NED 27,30 PB, 2) Markku Viio (-70) NivU 30,41 PB; 2. erä 1) Petri Tauriainen (-72) VSMasters 24,36, 2) Miika Nousiainen (-73) HKV 26,18, 3) Jari Haverinen (-72) KajKi 26,36.

M50 400 m (17.2.) 1. erä ) Kari Elomäki (-70) KU-58 62,04 PB, 1) Toni Santalahti (-71) EspTa 68,71 PB, 2) Marko Ruotsalainen  OulHui 80,21 PB; 2. erä 1) Jani Viljola (-71) HKV 58,57, 2) Miika Nousiainen (-73) HKV 59,24, 3) Seppo Appelqvist (-70) GamlakIF 61,67, 4) Jani Reima (-73) LahdA 66,16 PB.

M50 800 m (18.2.) 1) Thomas Schreven (-72) VeikkVei/NED 2.15,28 PB, 2) Jukka Eskelinen (-70) VaajKuo 2.17,35 PB, 3) Jani Määttä (-74) LimNM 2.28,49 PB, 4) Timo Rikkonen (-74) LahdA 2.32,16 PB, 5) Tommi Keikko (-70) KylmäkVei 2.33,39 PB, 6) Kai Rasmus (-74) JyväskKU 2.46,54 PB, 7) Jorma Puurunen (-74) PudasjU 3.15,49.

M50 1500 m (17.2.) 1) Jaakko Kero (-72) TuUL 4.32,21, 2) Jukka Eskelinen (-70) VaajKuo 4.41,10 PB, 3) Marko Vaittinen (-70) ForssSa 4.44,23, 4) Rami Urho (-70) TuUL 4.45,15, 5) Timo Leppäkorpi (-71) KU-58 4.48,41, 6) Veli-Pekka Ronkainen (-70) RauhalRR 4.49,34 PB, 7) Jani Määttä (-74) LimNM 4.59,50, 8) Timo Rikkonen (-74) LahdA 5.10,08, 9) Janne Vatanen (-73) PolvijU 5.20,13 PB, 10) Kimmo Kaario (-72) HippMK 5.21,76 PB, 11) Kai Rasmus (-74) JyväskKU 5.52,71 PB, 12) Jorma Puurunen (-74) PudasjU 6.29,90 PB.

M50 3000 m (18.2.) 1) Jani Määttä (-74) LimNM 10.16,47, 2) Timo Leppäkorpi (-71) KU-58 10.30,83, 3) Timo Rikkonen (-74) LahdA 10.53,25 PB, 4) Niklas Wikblom (-70) IFNykn 10.53,94 PB, 5) Jari Kinnunen (-72) SuomRa 11.10,67 PB, 6) Mika Perkiömäki (-71) KuntoP 11.24,09 PB, 7) Lasse Kaihlavirta (-73) KuntoP 12.50,86 PB, 8) Jorma Puurunen (-74) PudasjU 14.26,99.

M50 60 m aidat/hurdles (18.2.) 1) Jani Kangasniemi (-73) VSMasters 10,07, 2) Janne Liimatainen (-74) TuUL 10,45 PB, 3) Asko Murtomäki (-71) HKV 12,23 PB.

M50 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Teemu Räsänen (-74) RauhalRR 1,45 PB, 2) Asko Murtomäki (-71) HKV 1,42, 3) Lasse Kaihlavirta (-73) KuntoP 1,36, 4) Marko Ruotsalainen  OulHui 1,09 PB.

M50 Pituus/LJ (17.2.) 1) Jukka Nissinen (-72) KuopRei 4,76, 2) Asko Murtomäki (-71) HKV 4,47, 3) Tero Willamo (-72) HKV 4,41, 4) Ari Ruuti (-72) JyväskKU 4,27.

M50 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Jani Kangasniemi (-73) VSMasters 10,64, 2) Asko Murtomäki (-71) HKV 9,40, 3) Tero Willamo (-72) HKV 9,19.

M50 Kuula/SP (6,00 kg) (18.2.) 1) Jarkko Karstila (-71) LahtiSp 12,19, 2) Ari Ruuti (-72) JyväskKU 10,85, 3) Sami Jämsen (-71) JyväskKU 10,58, 4) Asko Murtomäki (-71) HKV 9,70, 5) Juha Vimpari (-71) JyväskKU 6,89 PB.

M50 Paino/WT (11,34 kg) (18.2.) 1) Jarkko Karstila (-71) LahtiSp 15,48, 2) Miikka Kalliokoski (-72) LohtVei 11,74 PB, 3) Ari Ruuti (-72) JyväskKU 10,39 PB, 4) Juha Vimpari (-71) JyväskKU 6,10 PB.

M50 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Jarno Turunen (-73) PolvijU/FIN 21.00,00 PB, 2) Juha Vimpari (-71) JyväskKU 26.47,78 PB.

M50 4×200 m (17.2.) 1) HKV 1.52,01 (Esa Salminen, Veijo Kylmäpuro, Jan Särömaa, Jarmo Nissilä), 2) JyväskKU 2.00,53 (Kalevi Häkkinen, Hannu Timonen-Nissi, Jukka Mononen, Harri Alatupa), 3) LahdA 2.06,00 (Tuomo Olin, Jukka Simola, Hannu Niemi, Jani Reima), 4) JyväskKU 2.12,64 (Jaakko Hanhinen, Antti Mero, Tapio Savolainen, Ari Ruuti).

M45 60 m (17.2.) 1) Pasi Sipiläinen (-78) NokU 7,47 PB, 2) Teemu Tapper (-77) JyväskKU 7,49, 3) Marko Nieminen (-76) HartVoi 7,67, 4) Kalle Sipilä (-79) HKV 7,78 PB, 5) Mikko Livola (-78) HKV 8,05, 6) Mikko Uittamo (-78) LänsiUU 8,18, 7) Simo Paavola (-76) LohtVei 8,20 PB, 8) Harri Männistö  NokU 8,39, 9) Seppo Jylhäaho (-77) RunClub 8,42. Alkuerät (17.2.) 1. erä 1) Teemu Tapper (-77) JyväskKU 7,52, 2) Marko Nieminen (-76) HartVoi 7,78, 3) Mikko Livola (-78) HKV 8,17, 4) Seppo Jylhäaho (-77) RunClub 8,32, 5) Harri Männistö  NokU 8,36 PB, 6) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 8,93; 2. erä 1) Pasi Sipiläinen (-78) NokU 7,58, 2) Kalle Sipilä (-79) HKV 7,84, 3) Mikko Uittamo (-78) LänsiUU 8,11, 4) Simo Paavola (-76) LohtVei 8,26 PB, 5) Teemu Matilainen (-76) ViipU 9,16 PB, 6) Petteri Laitinen (-76) TuUL 9,27, 7) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 9,58.

M45 200 m (18.2.) 1. erä 1) Mikko Uittamo (-78) LänsiUU 27,28 PB, 2) Seppo Jylhäaho (-77) RunClub 27,63; 2. erä 1) Petteri Uusitalo (-78) TuUL 24,44 PB, 2) Simo Piispa (-75) VehkVei 25,32, 3) Tuomo Nurminen (-77) LahtiSp 26,73 PB.

M45 400 m (17.2.) 1) Petteri Uusitalo (-78) TuUL 54,17, 2) Kalle Sipilä (-79) HKV 55,69 PB, 3) Aku Kallio (-78) LempKiYU 56,67, 4) Tuomo Nurminen (-77) LahtiSp 58,40.

M45 800 m (18.2.) 1) Teppo Syrjälä (-75) TampPy 2.15,35, 2) Ilkka Iisakka (-79) EsboIF 2.22,64 PB, 3) Tuomo Nurminen (-77) LahtiSp 2.26,31, 4) Thomas Sandberg (-78) ÅIFK 2.27,12, 5) Kai Palomäki (-77) VähänkVie 2.37,28 PB, 6) Harri Lamminsivu (-78) HippMK 2.37,89 PB.

M45 1500 m (17.2.) 1) Teppo Syrjälä (-75) TampPy 4.27,09, 2) Jani Strömsholm (-76) KU-58 4.31,65, 3) Harri Metsäranta (-79) JyväskKU 4.40,71, 4) Ilkka Iisakka (-79) EsboIF 4.42,09 PB, 5) Antti Käyhty (-79) HeinI 4.47,39 PB, 6) Jussi-Pekka Heikkinen (-75) PaimU 4.48,39, 7) Harri Lamminsivu (-78) HippMK 5.13,71 PB, 8) Hannu Kahila (-76) HippMK 5.27,05 PB, 9) Tuomo Saloranta (-78) HippMK 5.35,38 PB.

M45 3000 m (18.2.) 1) Teppo Syrjälä (-75) TampPy 9.43,00, 2) Dick van der Kuip (-76) HippMK/NED 9.51,79, 3) Harri Metsäranta (-79) JyväskKU 10.22,59, 4) Antti Mattila (-75) HelsJuo 10.24,64 PB, 5) Jussi-Pekka Heikkinen (-75) PaimU 10.25,15, 6) Jani Koskinen (-76) RunClub 10.27,73 PB, 7) Hannu Kahila (-76) HippMK 11.39,54 PB, 8) Tuomo Saloranta (-78) HippMK 11.42,79 PB.

M45 60 m aidat/hurdles (100 cm) (18.2.) 1) Joni Myllyntaus (-78) JyväskKU 8,98, 2) Simo Piispa (-75) VehkVei 9,92, 3) Simo Paavola (-76) LohtVei 10,50 PB, 4) Tuomo Nurminen (-77) LahtiSp 10,51, 5) Juha Mäkiranta (-79) VähänkVie 11,15, 6) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 12,23.

M45 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Mika Polku (-75) VirtU 1,86, 2) Simo Piispa (-75) VehkVei 1,69, 3) Matts Nylund (-76) VSMasters 1,63, 4) Jani Rouvinen (-77) HyvsU 1,60 PB, 5) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 1,42.

M45 Seiväs/PV (17.2.) 1) Simo Piispa (-75) VehkVei 3,80, 2) Tuomo Nurminen (-77) LahtiSp 2,80 PB, 3) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 2,40.

M45 Pituus/LJ (17.2.) 1) Simo Piispa (-75) VehkVei 5,75 PB, 2) Aku Kallio (-78) LempKiYU 5,57, 3) Kimmo Mäkeläinen (-76) RaumTU 5,02, 4) Jarkko Lassila (-76) JyväskKU 4,94, 5) Matts Nylund (-76) VSMasters 4,89, 6) Mikko Uittamo (-78) LänsiUU 4,86, 7) Keimo Laakso (-76) LahtiSp 4,75, 8) Teemu Matilainen (-76) ViipU 3,73 PB.

M45 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Mikko Jaatinen (-79) EspTa 10,92 PB, 2) Keimo Laakso (-76) LahtiSp 10,80 PB, 3) Kimmo Mäkeläinen (-76) RaumTU 10,60, 4) Jarkko Lassila (-76) JyväskKU 10,33, 5) Matts Nylund (-76) VSMasters 10,20 PB, 6) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 9,57.

M45 Kuula/SP (7,26 kg) (18.2.) 1) Tomi Malkamäki (-76) JyväskKU 12,52 PB, 2) Jani Seppälä (-76) KerU 11,52, 3) Petri Jauhiainen (-79) KiuruvU 11,33 PB, 4) Simo Piispa (-75) VehkVei 10,21, 5) Matts Nylund (-76) VSMasters 10,00 PB, 6) Heikki Aura (-76) OulPy 9,65, 7) Juha Mäkiranta (-79) VähänkVie 8,81, 8) Tomi Ryynänen (-75) KuntoP 7,67.

M45 Paino/WT (15,88 kg) (18.2.) 1) Petri Jauhiainen (-79) KiuruvU 9,80 PB, 2) Tomi Rantanen (-76) HarjavTU 9,58, 3) Kimmo Mäkeläinen (-76) RaumTU 5,73 PB.

M45 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Jouni Mähönen (-78) KiuruvU 20.41,95 PB, 2) Marko Martikainen (-75) KU-58 31.36,75 PB.

M40 60 m (17.2.) 1) Oki Vuonoranta (-83) EsboIF 7,35, 2) Aleksi Rantonen (-83) HKV 7,63 PB, 3) Sami Korpilauri (-80) ÄänekU 7,64 PB, 4) Joonas-Petteri Santala (-84) ViipU 7,85 PB, 5) Lauri Erkkilä (-80) VähänkVie 7,95 PB, 6) Mikko Anunti (-83) HKV 8,10, 7) Ville Kuusela (-81) LahdA 8,11, 8) Panu Virtanen (-81) ÄänekU 8,40. Alkuerät (17.2.) 1. erä 1) Oki Vuonoranta (-83) EsboIF 7,49, 2) Aleksi Rantonen (-83) HKV 7,70, 3) Joonas-Petteri Santala (-84) ViipU 7,94 PB, 4) Mikko Alakurtti (-84) LänsiUU 8,12, 5) Mikko Anunti (-83) HKV 8,14, 6) Joni Pajala (-82) SalSa 8,48 PB; 2. erä 1) Sami Korpilauri (-80) ÄänekU 7,98, 2) Lauri Erkkilä (-80) VähänkVie 8,13 PB, 3) Ville Kuusela (-81) LahdA 8,15, 4) Panu Virtanen (-81) ÄänekU 8,47, 5) Kai Koljonen (-84) HaukVei 10,18.

M40 200 m (18.2.) 1. erä 1) Jouni Marttila (-80) LahdA 26,63 PB, 2) Mikko Anunti (-83) HKV 26,74 PB, 3) Panu Virtanen (-81) ÄänekU 27,57 PB, 4) Antti Miihkinen (-81) VihdUV 28,97; 2. erä 1) Aleksi Rantonen (-83) HKV 24,73 PB, 2) Jukka Turunen (-84) VaajKuo 25,25 PB, 3) Sami Korpilauri (-80) ÄänekU 25,92 PB.

M40 400 m (17.2.) 1. erä 1) Sami Korpilauri (-80) ÄänekU 62,96 PB, 2) Tero Kesäläinen (-80) VSMasters 64,41, 3) Tommy Lahti (-80) IFFemman 77,14; 2. erä 1) Aleksi Rantonen (-83) HKV 56,02, 2) Jukka Turunen (-84) VaajKuo 56,06, 3) Jouni Marttila (-80) LahdA 59,99 PB, 4) Panu Virtanen (-81) ÄänekU 65,44 PB.

M40 800 m (18.2.) 1) Henri Heikkinen (-81) PaimU 2.09,08, 2) Tuomas Björkbacka (-82) VetU 2.16,11 PB, 3) Kalle Lehto (-83) KuhmKu 2.16,49 PB, 4) Antti Rikkinen (-80) HelsJuo 2.17,07 PB, 5) Tero Kesäläinen (-80) VSMasters 2.36,04.

M40 1500 m (17.2.) 1) Väinö Klemola (-82) RauhalRR 4.19,37, 2) Jussi Suna (-83) TuTo 4.19,70 PB, 3) Henri Heikkinen (-81) PaimU 4.24,73 PB, 4) Antti Hyttinen (-83) VaajKuo 4.33,10, 5) Tuomas Björkbacka (-82) VetU 4.36,48 PB, 6) Antti Rikkinen (-80) HelsJuo 4.37,46, 7) Sami Hurin (-83) VähänkVie 5.07,78 PB, 8) Ville Häyrinen (-82) HeinI 5.10,37 PB.

M40 3000 m (18.2.) 1) Jussi Suna (-83) TuTo 9.07,45 PB, 2) Toni Myllylä (-83) VaajKuo 9.36,42 PB, 3) Antti Hyttinen (-83) VaajKuo 9.49,24, 4) Tuomas Björkbacka (-82) VetU 10.01,40 PB.

M40 60 m aidat/hurdles (100 cm) (18.2.) 1) Janne Aarnikko (-83) ImU 10,60, 2) Ville Ryhänen (-82) EsboIF 11,13.

M40 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Samuli Nurminen (-81) RaumU 1,75, 2) Janne Aarnikko (-83) ImU 1,63 PB, 3) Antti Miihkinen (-81) VihdUV 1,57, 4) Joni Pajala (-82) SalSa 1,45 PB.

M40 Seiväs/PV (17.2.) 1) Markus Tornberg (-81) RaahVe 3,90.

M40 Pituus/LJ (17.2.) 1) Janne Aarnikko (-83) ImU 5,08, 2) Antti Miihkinen (-81) VihdUV 4,98, 3) Joni Pajala (-82) SalSa 4,64.

M40 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Kari Majuri (-80) KiukKi 11,21, 2) Janne Aarnikko (-83) ImU 10,58, 3) Tommy Lahti (-80) IFFemman 8,33.

M40 Kuula/SP (7,26 kg) (18.2.) 1) Aki Nurminen (-81) SiikSi 12,74, 2) Lauri Laasala (-81) ToijVau 12,46, 3) Juha Grönroos (-81) ValkKa 12,36 PB, 4) Jukka Saaranen (-81) PyhäjPo 11,41, 5) Janne Aarnikko (-83) ImU 10,22 PB.

M40 Paino/WT (15,88 kg) (18.2.) 1) Aki Nurminen (-81) SiikSi 12,03, 2) Sami Koistinen (-81) TohmajU 11,81 PB, 3) Juha Grönroos (-81) ValkKa 11,77 PB, 4) Tommy Lahti (-80) IFFemman 8,20.

M40 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Mikko Ruokolainen (-81) EsboIF 14.52,30.

M35 60 m (17.2.) 1) Frans Häggblom (-87) IKFalken 7,37, 2) Heikki Sahanen (-85) JanJa 7,65 PB, 3) Samuli Alppiranta (-88) TurWei 7,69, 4) Douglas De Freitas Portugal (-88) HIFK 7,72 PB, 5) Jaakko Tornberg (-85) LimNM 7,74, 6) Antti Kurenniemi (-85) TampPy 8,12, 7) Jyri Malinen (-88) LahdA 9,23 PB.

M35 200 m (18.2.) 1) Heikki Sahanen (-85) JanJa 25,47 PB, 2) Heikki Pesonen (-86) JyväskKU 26,16 PB, 3) Antti Kurenniemi (-85) TampPy 26,68 PB, 4) Timo Eskonen (-85) HippMK 30,72 PB.

M35 400 m (17.2.) 1) Samuli Alppiranta (-88) TurWei 58,34 PB, 2) Christopher Muhonen (-86) SavonlRie 60,25 PB, 3) Timo Eskonen (-85) HippMK 66,79 PB.

M35 800 m (18.2.) 1) Juhani Pietarinen (-87) KU-58 2.13,16 PB, 2) Christopher Muhonen (-86) SavonlRie 2.19,49 PB.

M35 1500 m (17.2.) 1) Juhani Pietarinen (-87) KU-58 4.37,76, 2) Jussi Myllykoski (-86) TöysVe 4.47,70 PB, 3) Kalle Lotta (-85) RunClub 4.53,50 PB, 4) Timo Eskonen (-85) HippMK 5.00,04 PB.

M35 3000 m (18.2.) 1) Jussi Myllykoski (-86) TöysVe 10.03,37 PB, 2) Cyril Sjöström (-87) HelsJuo 10.25,32, 3) Kalle Lotta (-85) RunClub 10.27,57 PB, 4) Timo Eskonen (-85) HippMK 10.43,32 PB, 5) Jyri Lehtonen (-89) JyväskKU 13.45,31.

M35 60 m aidat/hurdles (100 cm) (18.2.) 1) Olli Valkama (-85) IisVi 13,40 PB.

M35 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Antti Takala (-85) Spove 1,63 PB, 2) Olli Valkama (-85) IisVi 1,33 PB, 3) Timo Eskonen (-85) HippMK 1,27 PB.

M35 Seiväs/PV (17.2.) 1) Olli Valkama (-85) IisVi 1,90 PB, 2) Timo Eskonen (-85) HippMK 1,50 PB.

M35 Pituus/LJ (17.2.) 1) Frans Häggblom (-87) IKFalken 6,19, 2) Matti Särkelä (-87) PudasjU 5,73, 3) Antti Takala (-85) Spove 5,63 PB, 4) Heikki Pesonen (-86) JyväskKU 5,14, 5) Jyri Malinen (-88) LahdA 3,40.

M35 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Olli Valkama (-85) IisVi 8,30 PB, 2) Timo Eskonen (-85) HippMK 7,99 PB.

M35 Kuula/SP (7,26 kg) (18.2.) 1) Jussi Tukeva (-87) JalasjJa 13,90, 2) Olli Juvonen (-86) RiihimKi 11,17, 3) Toni Lustila (-85) KurikRy 10,13 PB, 4) Pertti Huhtala (-88) LohtVei 8,73 PB.

M35 Paino/WT (15,88 kg) (18.2.) 1) Jussi Tukeva (-87) JalasjJa 15,00 PB, 2) Olli Juvonen (-86) RiihimKi 12,08 PB, 3) Toni Lustila (-85) KurikRy 10,82.

M35 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Olli Valkama (-85) IisVi 23.59,97 PB.

M30 60 m (17.2.) 1) Christoffer Envall (-91) IKFalken 7,23, 2) Topias Sankari (-92) KuopRei 7,28 PB, 3) Tuomas Leppänen (-94) TurWei 7,42, 4) Daniel Mikkonen (-94) VarkKV 7,47 PB, 5) Jari Ramberg (-91) TampPy 7,57, 6) Juuso Kosonen (-93) TurWei 7,63, 7) Ville Sirviö (-91) PolvijU 7,96.

M30 200 m (18.2.) 1. erä 1) Topias Sankari (-92) KuopRei 24,03 PB, 2) Jari Ramberg (-91) TampPy 25,16 PB, 3) Ville Sirviö (-91) PolvijU 26,77 PB; 2. erä 1) Christoffer Envall (-91) IKFalken 23,63, 2) Daniel Mikkonen (-94) VarkKV 24,56 PB.

M30 400 m (17.2.) 1) Tuomas Leppänen (-94) TurWei 56,76 PB.

M30 800 m (18.2.) 1) Jussi Huuskonen (-92) JyväskKU 2.02,80, 2) Ville Kleemola (-93) JyväskKU 2.09,15 PB, 3) Juho Ylipekkala (-93) LappUM 2.11,70 PB, 4) Joonas Kuisma (-93) TeivoSt 2.12,18 PB.

M30 1500 m (17.2.) 1) Simo Lyyra (-94) KeskiUYU 4.27,79 PB, 2) Juho Ylipekkala (-93) LappUM 4.30,93 PB, 3) Ville Kleemola (-93) JyväskKU 4.31,42 PB, 4) Joonas Kuisma (-93) TeivoSt 4.32,44, 5) Antero Viita (-91) KU-58 4.43,59 PB.

M30 3000 m (18.2.) 1) Juho Ylipekkala (-93) LappUM 9.51,43, 2) Simo Lyyra (-94) KeskiUYU 9.59,45, 3) Joonas Kuisma (-93) TeivoSt 10.14,48 PB, 4) Antero Viita (-91) KU-58 10.21,94 PB.

M30 60 m aidat/hurdles (106,70 cm) (18.2.) 1) Ville Sirviö (-91) PolvijU 10,07.

M30 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Ville Sirviö (-91) PolvijU 1,72.

M30 Seiväs/PV (17.2.) 1) Ville Sirviö (-91) PolvijU 3,20 =PB.

M30 Pituus/LJ (17.2.) 1) Juuso Kosonen (-93) TurWei 5,94, 2) Ville Sirviö (-91) PolvijU 5,55, 3) Miikka Kuisma (-93) HKV 4,83.

M30 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Miikka Kuisma (-93) HKV 10,31.

M30 Kuula/SP (7,26 kg) (18.2.) 1) Markus Ruha (-92) JyväskKU 12,69 PB, 2) Ville Sirviö (-91) PolvijU 10,41.

M30 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Simeon Hyyppä (-93) VimpVe 15.37,84 PB.

M30 4×200 m (17.2.) 1. erä 1) JyväskKU 1.49,07 (Kai Rasmus, Harri Metsäranta, Heikki Pesonen, Jussi Huuskonen), 2) RauhalRR 2.01,97 PB (Ari Järveläinen, Veli-Pekka Ronkainen, Teemu Räsänen, Väinö Klemola), 3) HippMK 2.02,62 (Tuomo Saloranta, Harri Hokkanen, Tero Mähönen, Dick van der Kuip); 2. erä 1) HKV 1.42,55 (Kalle Sipilä, Jani Viljola, Mikko Anunti, Aleksi Rantonen), 2) LahdA 1.51,00 (Teemu Lehtimäki, Jouni Marttila, Timo Sikiö, Ville Kuusela), 3) KeskiUYU 1.51,41 (Timo Palokangas, Mika Pasanen, Miikka Kelo, Simo Lyyra).

N95 Pituus/LJ (17.2.) 1) Senni Sopanen (-27) Spove 0,78.

N95 Kuula/SP (2,00 kg) (17.2.) 1) Senni Sopanen (-27) Spove 3,31.

N85 60 m (17.2.) 1) Marjatta Taipale (-39) ToivRi 13,35.

N85 200 m (18.2.) 1) Marjatta Taipale (-39) ToivRi 53,10.

N85 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Marjatta Taipale (-39) ToivRi 0,85.

N85 Pituus/LJ (17.2.) 1) Marjatta Taipale (-39) ToivRi 1,96.

N80 60 m (17.2.) 1) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 12,57.

N80 200 m (18.2.) 1) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 45,96, 2) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 47,81.

N80 400 m (17.2.) 1) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 115,59.

N80 800 m (18.2.) 1) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 4.28,58.

N80 1500 m (17.2.) 1) Hannele Kivistö (-43) Spove 9.11,87.

N80 3000 m (18.2.) 1) Hannele Kivistö (-43) Spove 19.34,44.

N80 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Helinä Pihlaja (-44) EPohjUV 1,03, 2) Rauha Ervalahti (-44) KuntoP 0,91.

N80 Seiväs/PV (18.2.) 1) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 1,40.

N80 Pituus/LJ (17.2.) 1) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 2,47, 2) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 2,40, 3) Helinä Pihlaja (-44) EPohjUV 2,30.

N80 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 5,17.

N80 Kuula/SP (2,00 kg) (17.2.) 1) Rauha Ervalahti (-44) KuntoP 9,17, 2) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 8,17, 3) Helinä Pihlaja (-44) EPohjUV 7,54.

N80 Paino/WT (4,00 kg) (17.2.) 1) Kirsti Viitanen (-42) VSMasters 11,83, 2) Rauha Ervalahti (-44) KuntoP 10,63.

N80 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 22.52,77.

N75 60 m (17.2.) 1) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 11,06, 3) Marja Maksimainen (-48) LahtiSp 13,42.

N75 200 m (18.2.) 1) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 41,24.

N75 60 m aidat/hurdles (68,60 cm) (18.2.) 1) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 14,61.

N75 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Marja Maksimainen (-48) LahtiSp 0,79.

N75 Pituus/LJ (17.2.) 1) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 2,83, 2) Liisa Lapinkero (-46) JyväskKU 2,40, 3) Marja Maksimainen (-48) LahtiSp 1,85.

N75 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 6,56, 2) Liisa Lapinkero (-46) JyväskKU 6,13 PB, 3) Marja Maksimainen (-48) LahtiSp 4,19.

N75 Kuula/SP (2,00 kg) (17.2.) 1) Liisa Lapinkero (-46) JyväskKU 7,80, 2) Mirja Mäntylä (-45) KuntoP 7,73, 3) Sirpa Vahtera (-49) VSMasters 7,59 PB, 4) Marja-Leena Valtonen (-49) KuntoP 7,55 PB.

N75 Paino/WT (4,00 kg) (17.2.) 1) Sirpa Vahtera (-49) VSMasters 10,65 PB, 2) Mirja Mäntylä (-45) KuntoP 9,34, 3) Marja Maksimainen (-48) LahtiSp 8,50, 4) Marja-Leena Valtonen (-49) KuntoP 8,35 PB.

N70 60 m (17.2.) 1) Sinikka Illaru (-54) VihdUV 9,70 PB, 2) Raija Hildén (-53) PosPy 9,92, 3) Toini Nousiainen (-52) KuntoP 11,20, 4) Sisko Rauhala (-50) JyväskKU 11,71.

N70 200 m (18.2.) 1. erä 1) Tuula Ahonen (-54) JyväskKU 42,17 PB, 2) Eliisa Reijonen (-52) KuntoP 42,55; 2. erä 1) Sinikka Illaru (-54) VihdUV 32,98 PB, 2) Raija Hildén (-53) PosPy 34,38, 3) Toini Nousiainen (-52) KuntoP 40,73.

N70 400 m (17.2.) 1) Raija Hildén (-53) PosPy 82,52, 2) Elina Mykkänen (-54) RauhalRR 94,00 PB, 3) Toini Nousiainen (-52) KuntoP 94,61.

N70 800 m (18.2.) 1) Eliisa Reijonen (-52) KuntoP 3.47,52, 2) Toini Nousiainen (-52) KuntoP 3.54,04.

N70 1500 m (17.2.) 1) Eliisa Reijonen (-52) KuntoP 7.28,08.

N70 3000 m (18.2.) 1) Sirkka Laakso (-51) HämeenlTa 18.16,51.

N70 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Maire Ahonen (-51) JyväskKU 1,00.

N70 Pituus/LJ (17.2.) 1) Sisko Rauhala (-50) JyväskKU 2,51.

N70 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Tuula Ahonen (-54) JyväskKU 5,89 PB.

N70 Kuula/SP (3,00 kg) (17.2.) 1) Elisa Yli-Hallila (-52) HKV 7,63, 2) Maire Ahonen (-51) JyväskKU 7,39, 3) Toini Nousiainen (-52) KuntoP 7,27, 4) Leena Lappalainen (-54) KuhmKi 5,95, 5) Raija Mäkipää (-53) HelsTa 5,73.

N70 Paino/WT (5,45 kg) (17.2.) 1) Elisa Yli-Hallila (-52) HKV 11,75, 2) Paula Mäkelä (-52) KuortKu 11,74, 3) Maire Ahonen (-51) JyväskKU 9,35, 4) Raija Mäkipää (-53) HelsTa 6,00.

N65 60 m (17.2.) 1) Anna-Liisa Salminen (-57) HKV 9,71, 2) Anne Nurmi (-58) HKV 10,01, 3) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 10,07, 4) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 10,25, 5) Maarit Varis (-55) HKV 11,97.

N65 200 m (18.2.) 1) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 34,67, 2) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 35,58, 3) Anne Nurmi (-58) HKV 35,77.

N65 400 m (17.2.) 1) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 88,92, 2) Eeva Palomäki (-57) KuntoP 96,49 PB, 3) Marja-Leena Jukarainen (-56) LahtiSp 97,79 PB, 4) Marjatta Räsänen (-57) RauhalRR 98,17 PB.

N65 800 m (18.2.) 1) Marja-Leena Jukarainen (-56) LahtiSp 3.47,08 PB, 2) Eeva Palomäki (-57) KuntoP 3.55,30 PB.

N65 1500 m (17.2.) 1) Anne Väliniemi (-58) IkaalU 6.41,25, 2) Marja-Leena Jukarainen (-56) LahtiSp 7.24,21 PB.

N65 3000 m (18.2.) 1) Anne Väliniemi (-58) IkaalU 13.53,91, 2) Marja-Leena Jukarainen (-56) LahtiSp 15.51,65 PB.

N65 60 m aidat/hurdles (68,60 cm) (18.2.) 1) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 12,45, 2) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 13,50 PB, 3) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 14,98 PB.

N65 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Leena Tenhu (-57) JyväskKU 1,18, 2) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 1,15, 3) Eeva Palomäki (-57) KuntoP 1,12 PB, 4) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 1,09, 5) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 1,00, 6) Maarit Varis (-55) HKV 0,94.

N65 Seiväs/PV (18.2.) 1) Pirkko Luoma (-57) JyväskKU 1,60.

N65 Pituus/LJ (17.2.) 1) Anna-Liisa Salminen (-57) HKV 3,89, 2) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 3,69, 3) Anne Nurmi (-58) HKV 3,56, 4) Tuija Varsala (-59) LänsiUU 3,32, 5) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 3,28, 6) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 2,62 PB, 7) Maarit Varis (-55) HKV 2,54.

N65 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Anna-Liisa Salminen (-57) HKV 8,61, 2) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 8,24, 3) Tuula Siekkinen (-57) KuivAu 6,90, 4) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 6,17 PB, 5) Eeva Palomäki (-57) KuntoP 6,05, 6) Maarit Varis (-55) HKV 5,81.

N65 Kuula/SP (3,00 kg) (17.2.) 1) Eeva Palomäki (-57) KuntoP 8,92 PB, 2) Siv Karlström (-56) EsboIF 8,73, 3) Tuija Varsala (-59) LänsiUU 8,65, 4) Virve Lännistö (-57) VSMasters 8,63, 5) Eila Seppänen (-56) VSMasters 6,98, 6) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 6,90.

N65 Paino/WT (5,45 kg) (17.2.) 1) Siv Karlström (-56) EsboIF 12,40, 2) Virve Lännistö (-57) VSMasters 11,62, 3) Tuija Varsala (-59) LänsiUU 11,38, 4) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 10,03.

N65 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Tarja Sirén (-58) KuntoP 27.06,08.

N60 60 m (17.2.) 1) Marja Niska (-63) KuntoP 9,36, 2) Kati Oikarinen (-61) HKV 9,50, 3) Anne Vakkala (-60) KuntoP 10,64, 4) Marjukka Suominen (-64) HKV 11,06 PB, 5) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 13,37 PB.

N60 200 m (18.2.) 1) Marja Niska (-63) KuntoP 31,84 PB, 2) Kati Oikarinen (-61) HKV 32,05, 3) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 1.05,33 PB SE kk.

N60 400 m (17.2.) 1) Kati Oikarinen (-61) HKV 77,43, 2) Elina Laitinen (-64) RauhalRR 94,96 PB, 3) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 166,05 PB.

N60 800 m (18.2.) 1) Katri-Susan Kerttunen (-64) EspTa 3.40,89 PB, 2) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 6.09,45 PB.

N60 1500 m (17.2.) 1) Eeva Romppainen (-62) SuomRa 6.37,14, 2) Elli-Tarja Hallikainen-Ranta (-60) AlatPi 6.46,51 PB, 3) Kariina Kauppinen (-61) PudasjU 6.52,18 PB, 4) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 12.07,54 PB.

N60 3000 m (18.2.) 1) Eeva Romppainen (-62) SuomRa 13.48,44, 2) Elli-Tarja Hallikainen-Ranta (-60) AlatPi 13.59,78 PB, 3) Kariina Kauppinen (-61) PudasjU 14.00,79 PB.

N60 60 m aidat/hurdles (68,60 cm) (18.2.) 1) Anne Vakkala (-60) KuntoP 12,52, 2) Marja Niska (-63) KuntoP 13,84.

N60 Pituus/LJ (17.2.) 1) Marja Niska (-63) KuntoP 3,71, 2) Anne Vakkala (-60) KuntoP 3,19, 3) Pirjo Hintsanen (-60) TurunSU 2,89.

N60 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Anne Vakkala (-60) KuntoP 7,45.

N60 Kuula/SP (3,00 kg) (17.2.) 1) Leila Hellström (-63) IFKraft 9,43, 2) Päivi Sirviö (-61) PolvijU 5,98, 3) Leena Hietanen (-62) VSMasters 4,88.

N60 Paino/WT (5,45 kg) (17.2.) 1) Päivi Sirviö (-61) PolvijU 7,49 PB.

N60 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Tarja Vakkuri (-63) KankU 20.57,51, 2) Tiina Mäki (-61) LahtiSp 29.54,68 PB.

N55 60 m (17.2.) 1) Elisa Lahdensuo (-68) VSMasters 8,48 PB, 2) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 8,69, 3) Riikka Honkanen (-69) TuUL 8,92, 4) Ingela Nygård Jungar (-66) EsboIF 8,96, 5) Tarja Salmela (-67) MerijKe 9,22, 6) Johanna Kalho (-65) JyväskKU 9,29 PB, 7) Minna Koivuniemi (-69) VihdUV 9,38, 8) Sanna Westerberg (-69) LänsiUU 9,77, 9) Taija Somppi (-67) JyväskKU 9,87.

N55 200 m (18.2.) 1) Elisa Lahdensuo (-68) VSMasters 28,89, 2) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 29,45.

N55 400 m (17.2.) 1) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 68,19, 2) Tarja Salmela (-67) MerijKe 75,45, 3) Raisa Huotari (-69) KU-58 75,74 PB, 4) Satu Hyytiäinen (-69) RauhalRR 76,58 PB.

N55 800 m (18.2.) 1) Sirpa Riitamäki (-66) VirtU 2.39,78, 2) Tuula Antikainen (-67) PolvijVau 3.24,41, 3) Helena Joskitt (-67) IKFalken 3.52,56 PB.

N55 1500 m (17.2.) 1) Sirpa Riitamäki (-66) VirtU 5.17,95, 2) Mari Hyyppä (-69) JyväskKU 5.43,73, 3) Sari Peltonen (-67) KU-58 6.15,60 PB, 4) Tuula Antikainen (-67) PolvijVau 6.59,72.

N55 3000 m (18.2.) 1) Mari Hyyppä (-69) JyväskKU 11.53,55, 2) Sari Peltonen (-67) KU-58 13.03,86, 3) Minna Taistra (-66) SuomRa 14.50,81 PB.

N55 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 9,87, 2) Elisa Lahdensuo (-68) VSMasters 9,89 =PB, 3) Riikka Honkanen (-69) TuUL 10,89, 4) Sanna Westerberg (-69) LänsiUU 11,21, 5) Virve Riikonen (-65) HelsTa 14,16.

N55 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Anne Viljanmaa (-69) TampPy 1,33, 2) Sanna Westerberg (-69) LänsiUU 1,30, 3) Minna Koivuniemi (-69) VihdUV 1,30, 4) Riikka Honkanen (-69) TuUL 1,27 =PB, 5) Virve Riikonen (-65) HelsTa 1,15.

N55 Seiväs/PV (18.2.) 1) Katri Kostiainen (-65) VihdUV 1,80 PB.

N55 Pituus/LJ (17.2.) 1) Ingela Nygård Jungar (-66) EsboIF 4,23, 2) Sanna Westerberg (-69) LänsiUU 4,04, 3) Johanna Kalho (-65) JyväskKU 3,74, 4) Riikka Honkanen (-69) TuUL 3,71, 5) Virve Riikonen (-65) HelsTa 3,14.

N55 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Ingela Nygård Jungar (-66) EsboIF 9,24 PB, 2) Sanna Westerberg (-69) LänsiUU 8,65, 3) Katri Kostiainen (-65) VihdUV 8,14 PB.

N55 Kuula/SP (3,00 kg) (17.2.) 1) Kristiina Peltola (-66) KeurKi 11,74, 2) Riikka Honkanen (-69) TuUL 10,55, 3) Jaana Siekkinen (-68) JyväskKU 10,36, 4) Minna Mörsky (-69) KeskiUYU 10,17 PB, 5) Tarja Salmela (-67) MerijKe 9,54, 6) Paula Collan Andersin (-68) KuopRei 9,51 PB, 7) Nina Linnakylä (-69) JanJa 8,66 PB, 8) Katri Kostiainen (-65) VihdUV 8,57 PB, 9) Pirjo Saukkonen (-68) JoensKa 7,62, 10) Virve Riikonen (-65) HelsTa 6,00.

N55 Paino/WT (7,26 kg) (17.2.) 1) Jaana Siekkinen (-68) JyväskKU 13,14, 2) Pirjo Saukkonen (-68) JoensKa 9,38 PB, 3) Nina Linnakylä (-69) JanJa 8,97 PB.

N55 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Ursula Koivunen (-69) EsboIF 17.54,31.

N50 60 m (17.2.) 1) Johanna Haikonen (-73) HKV 8,48, 2) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 8,64, 3) Sari Yildiz (-71) RiihimKi 9,25, 4) Virpi Rahikkala (-71) KeskiUYU 9,31, 5) Johanna Kankaanpää (-73) KuntoP 9,74.

N50 200 m (18.2.) 1) Johanna Haikonen (-73) HKV 28,38, 2) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 30,24, 3) Sari Yildiz (-71) RiihimKi 31,64, 4) Virpi Rahikkala (-71) KeskiUYU 34,07.

N50 800 m (18.2.) 1) Johanna Lindholm (-73) LovTor 2.36,63 PB.

N50 1500 m (17.2.) 1) Jatta Seppälä (-71) AlatPi 6.10,43 PB.

N50 3000 m (18.2.) 1) Laura Manninen (-73) KU-58 10.03,08, 2) Johanna Lindholm (-73) LovTor 11.31,24 PB, 3) Diana Wikblom (-74) IFNykn 12.24,32 PB, 4) Jatta Seppälä (-71) AlatPi 12.51,30.

N50 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 11,01, 2) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 11,57, 3) Anne Yli-Olli (-73) JyväskKU 11,81, 4) Anne Virtanen (-74) JyväskKU 11,83.

N50 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 1,33, 2) Riina Monthan (-74) HKV 1,21.

N50 Pituus/LJ (17.2.) 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 4,52, 2) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 4,13, 3) Heli Lehtinen (-73) JyväskKU 4,00, 4) Anne Yli-Olli (-73) JyväskKU 3,87.

N50 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 9,29.

N50 Kuula/SP (3,00 kg) (17.2.) 1) Minna Lankinen (-72) KeskiUYU 12,30, 2) Katja Kuusela (-74) MikkKV 12,04, 3) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 10,57 PB, 4) Teija Aho (-71) PulkkPo 10,10 PB, 5) Anne Virtanen (-74) JyväskKU 9,87 PB, 6) Heli Lehtinen (-73) JyväskKU 9,74 PB, 7) Satu Lehtonen (-70) LahtiSp 9,28, 8) Anne Yli-Olli (-73) JyväskKU 8,98 PB, 9) Johanna Rosnell (-72) OrivPo 7,67, 10) Inka Juvonen (-70) RiihimKi 7,17.

N50 Paino/WT (7,26 kg) (17.2.) 1) Satu Lehtonen (-70) LahtiSp 13,55, 2) Minna Lankinen (-72) KeskiUYU 11,60 PB, 3) Anne Virtanen (-74) JyväskKU 11,30 PB, 4) Tiina Lompolojärvi (-73) HKV 11,13 PB, 5) Teija Aho (-71) PulkkPo 9,84 PB, 6) Johanna Rosnell (-72) OrivPo 9,77 PB, 7) Inka Juvonen (-70) RiihimKi 7,71.

N50 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Virve Viljola (-70) HKV 17.30,74.

N50 4×200 m (17.2.) 1) KuntoP 2.27,56 PB (Toini Nousiainen, Eeva Palomäki, Marja Niska, Virpi Hannuksela), 2) JyväskKU 2.27,57 (Terhi Kokkonen, Jaana Saarinen, Taija Somppi, Johanna Kalho), 3) JyväskKU 2.48,74 (Maire Ahonen, Sisko Rauhala, Mari Hyyppä, Nina Linden).

N45 60 m (17.2.) 1) Titta Sillman (-77) HKV 8,52, 2) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 8,63 PB, 3) Anne-Mari Mäkinen (-79) KeskiUYU 8,75 PB, 4) Tanja Liski (-78) LänsiUU 8,77, 5) Kati Riihimäki (-76) TampPy 9,05, 6) Päivi Pietarinen (-75) KeskiUYU 9,07 =PB, 7) Riitta Rahkila (-77) NurmijYU 9,10, 8) Nelli Nikula (-75) HKV 9,12, 9) Sara Lehtovuori (-78) LänsiUU 9,16. Alkuerät (17.2.) 1. erä 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 8,70 PB, 2) Tanja Liski (-78) LänsiUU 8,91, 3) Kati Riihimäki (-76) TampPy 9,10, 4) Sara Lehtovuori (-78) LänsiUU 9,18, 5) Taru Viiru (-76) JanJa 9,34, 6) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 9,39; 2. erä 1) Titta Sillman (-77) HKV 8,55, 2) Anne-Mari Mäkinen (-79) KeskiUYU 8,80 PB, 3) Päivi Pietarinen (-75) KeskiUYU 9,07 PB, 4) Nelli Nikula (-75) HKV 9,09, 5) Riitta Rahkila (-77) NurmijYU 9,13, 6) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 9,47, 7) Hanna-Mari Raittinen (-77) VähänkVie 9,56 PB.

N45 200 m (18.2.) 1. erä 1) Jasmina Glad-Schreven (-78) VeikkVei 28,53 PB, 2) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 31,49, 3) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 32,16, 4) Päivi Pietarinen (-75) KeskiUYU 32,50 PB; 2. erä 1) Tanja Liski (-78) LänsiUU 28,93, 2) Maria Torttila (-77) JanJa 30,56 PB, 2) Nelli Nikula (-75) HKV 30,56, 4) Riitta Rahkila (-77) NurmijYU 31,47 PB.

N45 400 m (17.2.) 1. erä 1) Henna Vanhanen (-78) PudasjU 64,85 PB, 2) Jenni Lautiala (-79) SalVil 66,14 PB, 3) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 74,91 PB; 2. erä 1) Anne-Mari Mäkinen (-79) KeskiUYU 67,43 PB, 2) Sara Lehtovuori (-78) LänsiUU 70,00, 3) Riitta Rahkila (-77) NurmijYU 73,13 PB, 4) Sonja Päivinen (-77) KajKi 76,84.

N45 800 m (18.2.) 1) Henna Vanhanen (-78) PudasjU 2.27,91 PB, 2) Jenni Lautiala (-79) SalVil 2.29,90, 3) Riikka Tiisanoja (-75) JyväskKU 2.36,53 PB, 4) Sanna Kullberg (-75) KU-58 2.37,23, 5) Sonja Päivinen (-77) KajKi 2.59,11 PB, 6) Sirkku Leiviskä (-78) LahdA 3.12,87 PB.

N45 1500 m (17.2.) 1) Henna Vanhanen (-78) PudasjU 5.09,08 PB, 2) Sanna Kullberg (-75) KU-58 5.14,25, 3) Riikka Tiisanoja (-75) JyväskKU 5.24,60 PB, 4) Kati Tavast (-78) RauhalRR 5.41,35 PB, 5) Anne Kiljunen (-77) HippMK 5.43,41 PB, 6) Anne-Mari Mäkinen (-79) KeskiUYU 5.53,13 PB, 7) Sirkku Leiviskä (-78) LahdA 6.41,03 PB.

N45 3000 m (18.2.) 1) Henna Vanhanen (-78) PudasjU 11.01,62 PB, 2) Sanna Kullberg (-75) KU-58 11.20,66, 3) Riikka Tiisanoja (-75) JyväskKU 11.24,83 PB, 4) Anne Kiljunen (-77) HippMK 12.08,93, 5) Sirkku Leiviskä (-78) LahdA 13.37,17 PB.

N45 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 9,83 PB, 2) Jasmina Glad-Schreven (-78) VeikkVei 9,85 PB, 3) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 11,87, 4) Nelli Nikula (-75) HKV 12,82.

N45 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 1,48, 2) Jonna Holkeri (-75) LahtiSp 1,24, 3) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 1,18.

N45 Seiväs/PV (18.2.) 1) Titta Sillman (-77) HKV 3,00.

N45 Pituus/LJ (17.2.) 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 4,81, 2) Hanna-Mari Raittinen (-77) VähänkVie 4,18, 3) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 4,11, 4) Kati Riihimäki (-76) TampPy 4,03, 5) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 3,92.

N45 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 10,02, 2) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 8,96, 3) Tanja Liski (-78) LänsiUU 8,38 PB, 4) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 8,35.

N45 Kuula/SP (4,00 kg) (17.2.) 1) Minna Henttonen (-75) MäntsU 11,93, 2) Miia Uskalinmäki (-79) TampPy 9,84, 3) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 9,77, 4) Hannariina Honkanen (-78) JyväskKU 9,57 PB, 5) Kirsi Koro (-76) ParkU 9,36, 6) Mia Junikka (-77) JyväskKU 8,64, 7) Tanja Kolehmainen (-79) IisVi 7,98 PB, 8) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 7,38, 9) Anu Virtanen (-77) JanJa 7,14, 10) Paula Kauppinen-Roivainen (-75) IisVi 5,30.

N45 Paino/WT (9,07 kg) (17.2.) 1) Kirsi Koro (-76) ParkU 12,18, 2) Anu Virtanen (-77) JanJa 10,22, 3) Mia Junikka (-77) JyväskKU 9,90, 4) Hannariina Honkanen (-78) JyväskKU 8,00 PB.

N45 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Heidi Ahvenus (-79) KaipVi 17.17,32, 2) Anja Lammi (-77) HKV 20.12,58 PB.

N40 60 m (17.2.) 1) Jaana Sieviläinen (-82) JoensKa 7,95, 2) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 8,15 PB, 3) Kirsi Helén (-82) KU-58 8,24 PB, 4) Yesenia Myllyniemi (-81) HKV 8,41, 5) Leena Rosqvist (-83) EsboIF 8,47 PB, 6) Elina Riihimäki (-80) LiedPa 8,83 =PB, 7) Heidi Laaksonen (-81) VasaIS 8,90, 8) Annika Rosberg-Haavisto (-81) HämeenlTa 8,99, 9) Anna-Maija Naakka (-83) LiedPa 9,20. Alkuerät (17.2.) 1. erä 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 8,21, 2) Kirsi Helén (-82) KU-58 8,49, 3) Elina Riihimäki (-80) LiedPa 8,83 PB, 4) Heidi Laaksonen (-81) VasaIS 8,84 PB, 5) Annika Rosberg-Haavisto (-81) HämeenlTa 8,93 PB; 2. erä 1) Jaana Sieviläinen (-82) JoensKa 8,06, 2) Yesenia Myllyniemi (-81) HKV 8,40 PB, 3) Leena Rosqvist (-83) EsboIF 8,49, 4) Anna-Maija Naakka (-83) LiedPa 9,05 PB, 5) Satu Kouvo (-83) LappUM 9,27.

N40 200 m (18.2.) 1. erä 1) Heli Honkasalo (-84) LahdA 32,41 PB, 2) Suvi Puttonen (-80) JyväskKU 33,04; 2. erä 1) Yesenia Myllyniemi (-81) HKV 27,32 PB, 2) Katja Larinen (-81) OulPy 28,32 PB, 3) Missu Eskola (-80) HKV 31,65.

N40 400 m (17.2.) 1) Katja Larinen (-81) OulPy 63,43, 2) Missu Eskola (-80) HKV 71,49.

N40 800 m (18.2.) 1) Katja Larinen (-81) OulPy 2.35,54 PB, 2) Laura Pietilä (-82) JyväskKU 2.40,49, 3) Maria Korvela (-84) LohtVei 2.55,69 PB, 4) Suvi Puttonen (-80) JyväskKU 2.59,66 PB.

N40 1500 m (17.2.) 1) Tiina Alhonen (-80) VaajKuo 5.05,23 PB, 2) Maria Korvela (-84) LohtVei 5.55,30 PB, 3) Suvi Puttonen (-80) JyväskKU 6.17,92 PB.

N40 3000 m (18.2.) 1) Tiina Alhonen (-80) VaajKuo 10.48,76.

N40 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) (18.2.) 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 9,51 PB, 2) Katja Larinen (-81) OulPy 10,22 PB, 3) Anne-Mari Vallioniemi (-82) RiihimKi 10,72 PB, 4) Satu Kouvo (-83) LappUM 11,50 PB, 5) Satu Santaholma (-81) OulPy 11,87 PB.

N40 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 1,45, 2) Satu Kouvo (-83) LappUM 1,30, 3) Satu Santaholma (-81) OulPy 1,30.

N40 Seiväs/PV (18.2.) 1) Anne-Mari Vallioniemi (-82) RiihimKi 2,90 PB.

N40 Pituus/LJ (17.2.) 1) Jaana Sieviläinen (-82) JoensKa 5,40, 2) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 5,09, 3) Heidi Laaksonen (-81) VasaIS 4,30 PB, 4) Satu Kouvo (-83) LappUM 4,23, 5) Elina Riihimäki (-80) LiedPa 3,98 PB, 6) Annika Rosberg-Haavisto (-81) HämeenlTa 3,92.

N40 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Heidi Laaksonen (-81) VasaIS 9,38 PB, 2) Satu Santaholma (-81) OulPy 8,93, 3) Satu Kouvo (-83) LappUM 8,64 PB.

N40 Kuula/SP (4,00 kg) (17.2.) 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 10,61 PB, 2) Tiina Riutta (-84) KeskiUYU 10,47 PB, 3) Cecilia Österlund (-84) IFNykn 10,45 PB, 4) Heidi Tuomisto (-83) LänsiUU 10,18, 5) Katja Hattunen (-82) LahtiSp 9,34 =PB, 6) Riikka Ruuth (-84) KivijKi 9,06, 7) Heidi Reiman (-83) SaarijPu 8,90 PB, 8) Hanna-Mari Heinonen (-80) ToijVau 8,15, 9) Johanna Makkonen (-81) ÄänekU 8,09.

N40 Paino/WT (9,07 kg) (17.2.) 1) Cecilia Österlund (-84) IFNykn 11,88, 2) Tiina Riutta (-84) KeskiUYU 11,36 PB, 3) Riikka Ruuth (-84) KivijKi 10,86, 4) Katja Hattunen (-82) LahtiSp 10,76, 5) Heidi Reiman (-83) SaarijPu 8,92 PB, 6) Johanna Makkonen (-81) ÄänekU 8,45 PB.

N40 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Jenni Lahtinen (-81) IkurinVi 19.32,55, 2) Jutta Ellä (-80) KalVa 19.43,67.

N35 60 m (17.2.) 1) Ida Hellman (-85) LänsiUU 8,14 PB, 2) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 8,18 PB, 3) Tiia Taponen (-86) LahtiSp 8,30, 4) Rosa Hemming (-88) LahdA 9,06, 5) Katri Kauppila (-85) OulPy 9,62 PB.

N35 200 m (18.2.) 1. erä 1) Rosa Hemming (-88) LahdA 30,56 PB, 2) Veronica Gillberg (-88) IFRaseb 31,79 PB, 3) Katri Kauppila (-85) OulPy 32,49 PB; 2. erä 1) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 26,62 PB, 2) Ida Hellman (-85) LänsiUU 26,95 PB, 3) Tiia Taponen (-86) LahtiSp 27,67.

N35 400 m (17.2.) 1) Tiia Taponen (-86) LahtiSp 65,54 PB, 2) Ida Hellman (-85) LänsiUU 66,39, 3) Veronica Gillberg (-88) IFRaseb 73,23 PB, 4) Kaisa Honkaharju (-87) KälvTa 75,56 PB.

N35 800 m (18.2.) 1) Heli Sampolahti-Hänninen (-88) HippMK 2.27,21, 2) Kaisa Honkaharju (-87) KälvTa 3.01,62 PB, 3) Veronica Gillberg (-88) IFRaseb 3.12,47.

N35 1500 m (17.2.) 1) Heli Sampolahti-Hänninen (-88) HippMK 5.01,65.

N35 3000 m (18.2.) 1) Heli Sampolahti-Hänninen (-88) HippMK 11.00,47 PB, 2) Anna-Maria Jäpölä (-89) AsikkRai 11.33,71 PB, 3) Anni Lappela (-89) KuntoP 11.56,91 PB.

N35 Pituus/LJ (17.2.) 1) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 5,12 PB, 2) Suvi Kuukkanen-Raaska (-87) JyväskKU 4,71, 3) Ida Hellman (-85) LänsiUU 4,47, 4) Tiia Taponen (-86) LahtiSp 4,36, 5) Rosa Hemming (-88) LahdA 4,31 PB.

N35 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 10,56 PB, 2) Marjukka Tuominen (-85) RaisKu 10,07, 3) Marjo Malinen (-88) LahtiSp 5,41 PB.

N35 Kuula/SP (4,00 kg) (17.2.) 1) Kaisa Ahonen (-86) KivijKi 9,66, 2) Piia Koskinen (-88) KarvKi 9,58, 3) Erika Räihä (-86) JyväskKU 8,83 PB, 4) Rosa Hemming (-88) LahdA 8,82 PB, 5) Tuisku-Tuulia Leinonen (-86) TampPy 8,15, 6) Katri Kauppila (-85) OulPy 6,77 PB, 7) Piia Jäntti (-89) KeskiUYU 6,74 PB.

N35 Paino/WT (9,07 kg) (17.2.) 1) Kaisa Ahonen (-86) KivijKi 10,97, 2) Piia Koskinen (-88) KarvKi 9,80 PB, 3) Erika Räihä (-86) JyväskKU 9,23 PB.

N35 3000 m kävely/Walk (16.2.) 1) Sanna Neuvonen (-89) LappUM 23.15,02.

N30 60 m (17.2.) 1) Laura Kontio Marins (-94) JanJa 8,28 PB, 2) Annika Pöllänen (-91) SavonlRie 8,56, 3) Eveliina Ruuska (-94) ÄänekU 8,67, 4) Johanna Ruupunen (-92) JyväskKU 8,91, 5) Anni Kauppinen (-91) JyväskKU 9,07.

N30 200 m (18.2.) 1) Annika Pöllänen (-91) SavonlRie 29,00 PB, 2) Laura Kontio Marins (-94) JanJa 29,42 PB, 3) Johanna Ruupunen (-92) JyväskKU 30,49 PB.

N30 400 m (17.2.) 1) Emmi Värri (-92) TampPy 68,65 PB, 2) Johanna Ruupunen (-92) JyväskKU 76,86 PB.

N30 800 m (18.2.) 1) Saara Kauranen (-91) HämeenlTa 2.53,84 PB, 2) Johanna Ruupunen (-92) JyväskKU 3.19,34 PB.

N30 1500 m (17.2.) 1) Laura Karkkulainen (-92) PyhäsU 4.58,75 PB, 2) Heidi Sajo (-93) TuUL 5.22,09 PB, 3) Saara Kauranen (-91) HämeenlTa 5.44,00 PB.

N30 3000 m (18.2.) 1) Heidi Mustonen (-90) VarkKV 10.25,12 PB, 2) Anna-Elina Heikkinen (-90) JyväskKU 10.31,75 PB, 3) Heidi Sajo (-93) TuUL 11.34,54 PB.

N30 Korkeus/HJ (17.2.) 1) Pia Haarma (-91) JyväskKU 1,39.

N30 Seiväs/PV (18.2.) 1) Elisa Oksanen (-93) LänsiUU 2,70.

N30 Pituus/LJ (17.2.) 1) Laura Kontio Marins (-94) JanJa 4,69 PB, 2) Pia Haarma (-91) JyväskKU 4,63, 3) Annika Pöllänen (-91) SavonlRie 4,01, 4) Emmi Värri (-92) TampPy 3,86 PB.

N30 Kolmiloikka/TJ (18.2.) 1) Julia Nevanko (-94) HKV 10,17, 2) Pia Haarma (-91) JyväskKU 9,94, 3) Marlene Joskitt (-93) IKFalken 7,65 PB.

N30 Kuula/SP (4,00 kg) (17.2.) 1) Laura Karkkulainen (-92) PyhäsU 5,29 PB.

N30 4×200 m (17.2.) 1. erä 1) JyväskKU 2.05,01 (Anette Mehtälä, Susanna Riekkinen, Heidi Iivonen, Johanna Ruupunen), 2) ÄänekU 2.09,04 (Marja Kankainen, Johanna Makkonen, Johanna Strickling, Eveliina Ruuska); 2. erä 2) LahdA 2.12,89 (Jaana Metsänen, Saara Harju, Heli Honkasalo, Rosa Hemming); 3. erä 1) HKV 1.57,81 (Johanna Haikonen, Nelli Nikula, Missu Eskola, Yesenia Myllyniemi), 2) LänsiUU 2.00,55 (Sanna Westerberg, Tanja Liski, Sara Lehtovuori, Ida Hellman), 3) TampPy 2.02,76 (Kati Riihimäki, Heini Raunio, Henni Kuvaja, Emmi Värri), 4) JyväskKU 2.07,80 (Tuire Mäki, Suvi Puttonen, Virpi Kämäräinen, Anni Kauppinen).

17.2. Karlstad SWE:

N 60 m 6) Sara Wiss (-87) IFÅland-M 7,64. Alkuerät 2. erä 2) Sara Wiss (-87) IFÅland-M 7,57.

14.2. Mikkeli, Hallitonnit:

M 1000 m – ylipitkä rata/oversized 4) Antti Nisonen (-76) MikkKV 3.05,5h.

14.2. Helsinki, Pk. kilpailu:

M Kuula/SP (7,26 kg) 2) Petri Korander (-63) VihdUV 8,21.

M65 Korkeus/HJ 1) Risto Järvi (-57) EsboIF 1,27.

M65 Kuula/SP (5,00 kg) 1) Risto Järvi (-57) EsboIF 8,28.

M60 Korkeus/HJ 1) Petri Korander (-63) VihdUV 1,30.

M60 Kuula/SP (5,00 kg) 1) Petri Korander (-63) VihdUV 9,85.

M50 Korkeus/HJ 1) Henry Andberg (-73) HKV 1,63, 2) Asko Murtomäki (-71) HKV 1,39.

M50 Kuula/SP (6,00 kg) 1) Henry Andberg (-73) HKV 11,01, 2) Asko Murtomäki (-71) HKV 9,69.

N50 Korkeus/HJ 1) Riina Monthan (-74) HKV 1,21.

14.2. Turku/T, PNG Valentine meet:

N Seiväs/PV 2) Alysha Newman (-94) CAN 4,50.

11.2. Salo, SAUL:n pm-hallikilpailut:

M85 60 m 1) Aarre Rastas (-36) VSMasters 12,20.

M85 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Aarre Rastas (-36) VSMasters 8,36.

M80 60 m 1) Jouko Teinilä (-44) VSMasters 10,77.

M75 60 m 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 9,54, 2) Jukka Helkama (-46) VSMasters 9,93, 3) Juhani Saarinen (-45) VSMasters 12,57 PB.

M75 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 11,23.

M75 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Jarmo Lipasti (-49) VSMasters 9,75, 2) Juhani Saarinen (-45) VSMasters 7,49.

M70 60 m 1) Heimo Elonen (-50) VSMasters 8,59.

M60 Kuula/SP (5,00 kg) 1) Mika Hakala (-61) TurunSU 11,40 PB.

M55 Kuula/SP (6,00 kg) 1) Raimo Virtanen (-67) NurmijYU 13,59 PB.

M50 60 m aidat/hurdles 1) Jani Kangasniemi (-73) VSMasters 9,74 PB.

M40 60 m 1) Marko Petäjä (-84) TuUL 7,84, 2) Asko Lehtonen (-84) KU-58 8,15, 3) Ville Ryhänen (-82) EsboIF 8,37.

M40 60 m aidat/hurdles (100 cm) 1) Ville Ryhänen (-82) EsboIF 11,06.

M40 Kuula/SP (7,26 kg) 1) Marko Petäjä (-84) TuUL 10,93.

M35 60 m 1) Samuli Alppiranta (-88) TurWei 7,73.

M30 60 m 1) Juuso Kosonen (-93) TurWei 7,76.

N70 60 m 1) Sinikka Illaru (-54) VihdUV 9,81.

N65 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Virve Lännistö (-57) VSMasters 8,79, 2) Eila Seppänen (-56) VSMasters 6,91.

N55 60 m 1) Elisa Lahdensuo (-68) VSMasters 8,68, 2) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 8,85, 3) Minna Koivuniemi (-69) VihdUV 9,50.

N55 60 m aidat/hurdles (76,20 cm) 1) Katrin Mertanen (-66) VSMasters 10,14, 2) Elisa Lahdensuo (-68) VSMasters 11,12.

N45 60 m 1) Tanja Liski (-78) LänsiUU 8,86.

N45 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Johanna Ranta (-75) TuUL 6,31.

N40 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Anne Rämö (-80) TurKU 7,92.

N35 60 m 1) Ida Hellman (-85) LänsiUU 8,22.

11.2. Bærum NOR, Hallimaaottelu:

M Kuula/SP (7,26 kg) 3) Nico Oksanen (-94) TuUL 17,71.

N 400 m A-erä 2) Milja Thureson (-94) LahdA 54,14 PB.

N 1500 m 2) Sara Lappalainen (-91) BorgåAk 4.09,21.

N Kolmiloikka/TJ 4) Kira Kytölä (-93) EsboIF 12,83, 7) Elina Kostiainen (-92) VihdVie 12,65.

N Kuula/SP (4,00 kg) 5) Senja Mäkitörmä (-94) VarpVi 16,67.

11.2. Kuortane, Pohjanmaan hallikisat 2:

M 60 m 1) Aleksi Ala-Prinkkilä (-94) IFKraft 7,06, 3) Frans Häggblom (-87) IKFalken 7,30, 4) Teemu Jokela (-82) SeinäjsU 7,41. Alkuerät 1. erä 1) Frans Häggblom (-87) IKFalken 7,27 PB, 4) Daniel Strandvall (-81) IKFalken 7,95; 2. erä 1) Aleksi Ala-Prinkkilä (-94) IFKraft 7,09, 3) Teemu Jokela (-82) SeinäjsU 7,44.

M 200 m 1) Timo Lauttamus (-79) LaihLu 26,95 PB.

M 800 m 2) Jussi Raittinen (-90) KurikRy 2.01,84, 5) Timo Lauttamus (-79) LaihLu 2.16,71 PB.

M Seiväs/PV 4) Antti Kois (-68) HimU 3,80.

M Pituus/LJ 4) Daniel Strandvall (-81) IKFalken 5,82.

M Kuula/SP (7,26 kg) 1) Jussi Tukeva (-87) JalasjJa 14,26, 3) Petteri Peitso (-87) SeinäjsU 10,92.

N 60 m Alkuerät 1. erä 5) Anita Metsälä (-78) SeinäjsU/HUN 9,31 PB.

N Pituus/LJ 2) Katja Kangas (-90) PohjKoi 5,46.

N Kuula/SP (4,00 kg) 1) Minna-Marjatta Liimatainen (-93) HimU 13,15, 2) Niina Kelo (-80) KeskiUYU 12,70.

11.2. Tampere, Kansalliset kilpailut:

M 60 m Alkuerät 1. erä 4) Veli-Matti Mannila (-79) HelsTa 9,49; 2. erä 6) Jari Ramberg (-91) TampPy 7,63; 3. erä 6) Tuomas Rouvali (-94) JyväskKU 7,26.

M 200 m – ylipitkä rata/oversized 1. erä 5) Jouko Juntunen (-81) TampPy 23,99.

M 400 m – ylipitkä rata/oversized 1. erä 1) Matias Linkoaho (-94) HKV 49,98, 2) Kalle Raitala (-94) TampPy 50,67; 2. erä 4) Petteri Uusitalo (-78) TuUL 53,76; 4. erä 5) Jouko Juntunen (-81) TampPy 51,62; 5. erä 3) Jaakko Lehtilä (-93) TampPy 49,21 PB.

M 800 m – ylipitkä rata/oversized 3) Severi Kymäläinen (-91) TampPy 2.10,52.

M 1500 m – ylipitkä rata/oversized 10) Severi Kymäläinen (-91) TampPy 4.21,90 PB.

M 3000 m – ylipitkä rata/oversized 8) Jussi Suna (-83) TuTo 9.03,51, 9) Yann Chapellière (-92) TeivoSt/FRA 9.26,97 PB, 10) Jaakko Kero (-72) TuUL 9.28,57, 12) Joonas Kuisma (-93) TeivoSt 9.52,18, 13) Antero Viita (-91) KU-58 10.20,67 PB, 15) Lasse Kero (-77) TuUL 10.27,92, 17) Juhani Yli-Marttila (-88) TampU 11.12,69.

M Seiväs/PV 1) Einari Välimäki (-94) NoormNo 4,85.

M Pituus/LJ 5) Ville Kattelus (-92) YlihJu 6,61.

M Kuula/SP (7,26 kg) 1) Mikko Toiviainen (-90) LoimJa 16,13, 3) Lauri Laasala (-81) ToijVau 13,17, 4) Ville Kattelus (-92) YlihJu 13,10, 6) Olli Juvonen (-86) RiihimKi 11,22, 7) Petri Satto (-69) JanJa 10,87, 8) Jarkko Karstila (-71) LahtiSp 10,83, 10) Matti Saunanen (-75) IkaalU 8,82 PB.

N 800 m – ylipitkä rata/oversized 2) Jenni Lautiala (-79) SalVil 2.31,45.

N 1500 m – ylipitkä rata/oversized 7) Iida Haataja (-94) OulPy 5.00,26.

N 3000 m – ylipitkä rata/oversized 1) Laura Manninen (-73) KU-58 10.11,22, 5) Emma Hakala (-93) EspTa 10.34,76, 8) Laura Heikkilä (-86) KU-58 10.42,85, 10) Veera Vainio (-92) TampPy 11.39,34 PB.

N Korkeus/HJ 2) Miia Lindholm (-88) HIFK 1,69.

N Kuula/SP (4,00 kg) 1) Kaisa Kymäläinen (-94) HirsPy 15,76, 8) Miia Uskalinmäki (-79) TampPy 9,86 PB, 11) Anu Virtanen (-77) JanJa 7,48.

11.2. Barcelona ESP:

M Puolimaraton/Halfmarathon 160) Markus Rannankari (-87) JoensKa 1.11.17.

N Puolimaraton/Halfmarathon 7) Camilla Richardsson (-93) EsboIF 1.09.54 PB SE (EM-raja), 19) Nina Chydenius (-90) GamlakIF 1.13.30.

11.2. Eckerö:

N Kiekko/DT (1,00 kg) 2) Henrika Österlund (-87) IFÅland-J 25,44.

11.2. Raahe:

M Seiväs/PV 4) Markus Tornberg (-81) RaahVe 3,95.

11.2. Schoorl NED:

M 10 km tiejuoksu/RR 48) Antti-Pekka Niinistö (-90) LahdA 30.58.

10.2. Vantaa, Tiejuoksucup 4:

M 10 km tiejuoksu/RR 1) Otto Laitinen (-84) KuusEV 33.37, 2) Lauri Miettinen (-87) EspTa 34.52, 4) Elmeri Lämsä (-91) – 35.14 PB, 5) Petri Juuti (-77) KU-58 36.27, 6) Ville Hellman (-78) OulPy 36.46 PB, 8) Matti Vuorinen (-83) (Vantaa) 37.28, 9) Hugo Pinto (-81) Downt/POR 37.33, 11) Toni Malm (-76) HelsJy 37.58, 12) Iisak Helander (-91) (Vantaa) 38.21, 14) Tuomas Pietarinen (-89) HKV 38.29, 15) Markus Schneider (-86) GER 38.33, 16) Juhana Mikkola (-78) Häjyt 38.34, 17) Marko Savolainen (-81) KU-58 39.07, 21) Joachim Wunsch (-72) GER 39.58, 22) Jouni Puustelli (-69) KU-58 40.14, 23) Jani Aho (-79) OulPy 40.16, 24) Markus Melamies (-70) – 40.23 PB, 25) Sakari Taskila (-68) LeppSi 40.25, 26) Tatu Suopajärvi (-74) – 40.35 PB, 27) Tatu Maaniitty (-78) (Helsinki) 41.01, 28) Sergey Frolov (-72) ForssSa/RUS 41.08, 29) Riku Mikkonen (-71) KU-58 41.38, 30) Tuomas Teuri (-75) HelsJuo 41.48, 31) Patrik Nyqvist (-70) – 41.55, 35) Erkki Isokoski (-83) HelsJuo 42.38, 36) Niklas Tallqvist (-68) (Helsinki) 42.46, 37) Ismo Risku (-71) KerU 42.51, 40) Olli Pakkanen (-73) (Mäntsälä) 44.39, 41) Juha-Pekka Nurmela (-73) KU-58 44.41, 48) Jukka-Pekka Hassinen (-60) KU-58 46.44, 50) Lauri Palva (-59) KU-58 47.03, 52) Anssi Pöyry (-62) KU-58 47.49, 54) Fred Keus (-63) (Vantaa) 49.40, 55) Jukka Ahonen (-65) HelsJy 50.12, 57) Jorma Niemi (-53) KU-58 50.30, 60) Ilmari Absetz (-59) Häjyt 53.15.

M 5 km tiejuoksu/RR 1) Jukka Salo (-84) KarkkPo 16.32, 3) Cyril Sjöström (-87) HelsJuo 17.52 PB, 5) Timo Leppäkorpi (-71) KU-58 18.28, 8) Tuomas Nupponen (-71) KU-58 19.59, 10) Kari Virtanen (-69) HämeenlTa 20.27, 12) Markku Jääskeläinen (-69) (Vihti) 21.04, 13) Heikki Alén (-54) PorvU 22.04, 18) Vilho Kauppinen (-51) Spove 24.10, 20) Seppo Vanhala (-52) KU-58 25.18, 22) Jari Sainio (-61) KU-58 28.32.

N 10 km tiejuoksu/RR 2) Sari Juuti (-73) KU-58 41.32, 3) Leena Mäkäräinen (-88) KU-58 41.55, 4) Anu Vuoristo (-83) HelsJy 46.11 PB, 5) Anu Pitkänen (-79) HelsJuo 46.16, 6) Seija Nurmi (-55) KerkkU 47.16, 7) Susanna Pehkonen (-80) (Helsinki) 49.59, 8) Camilla Långsjö (-92) TriSuomi 50.08 PB, 10) Anne Rasku (-66) KuusUS 50.53, 11) Marjo Kekki (-68) (Helsinki) 51.23, 12) Suvi Kaunisto (-74) TriSuomi 51.39, 15) Sanna Suur-Hamari (-69) – 56.35, 17) Katri-Susan Kerttunen (-64) EspTa 57.26, 18) Satu Alavalkama (-62) Spove 58.33.

N 5 km tiejuoksu/RR 2) Anna-Mari Himanen (-74) NurmijYU 21.09, 8) Sari Peltonen (-67) KU-58 23.15, 9) Milla Mustonen (-80) – 23.57, 13) Friida Kenraali (-90) – 24.40 PB, 15) Minna Kupari (-77) VihdUV 26.05 PB, 17) Riitta Välke (-48) LahdA 29.11, 19) Pirjo Huuhtanen (-53) (Hämeenlinna) 31.03 PB.

10.2. Jyväskylä, Mastershallikisa:

M95 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Leo Saarinen (-29) JyväskKU 5,94.

M55 Kuula/SP (6,00 kg) 1) Vesa Katajamäki (-66) JyväskKU 11,10.

M50 Kuula/SP (6,00 kg) 1) Sami Jämsen (-71) JyväskKU 10,23.

M45 Kuula/SP (7,26 kg) 1) Tomi Nissinen (-75) JalasjJa 10,98, 2) Joni Myllyntaus (-78) JyväskKU 9,03 PB.

M30 200 m 1. erä 1) Heikki Pesonen (-48) JyväskKU 31,06, 2) Jaakko Hanhinen (-53) JyväskKU 31,30 PB, 3) Pertti Härkönen (-44) JyväskKU 36,55; 2. erä 1) Heikki Pesonen (-86) JyväskKU 26,34 PB, 2) Kai Rasmus (-74) JyväskKU 29,89 PB.

M30 Korkeus/HJ 1) Jukka Järvenpää (-50) JyväskKU 1,29.

M30 Seiväs/PV 1) Antti Kois (-68) HimU 4,12, 2) Petri Laitinen (-66) KangasnKa 3,61, 3) Jukka Järvenpää (-50) JyväskKU 2,81.

M30 Pituus/LJ 1) Heikki Pesonen (-86) JyväskKU 5,35 PB, 2) Jarkko Lassila (-76) JyväskKU 4,90, 3) Antti Mero (-52) JyväskKU 3,74.

N75 Kuula/SP (2,00 kg) 1) Pirkko Povelainen (-49) JyväskKU 6,27 PB.

N70 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Maire Ahonen (-51) JyväskKU 7,34.

N65 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 7,92, 2) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 7,04.

N55 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Kristiina Peltola (-66) KeurKi 11,37, 2) Anne Viljanmaa (-69) TampPy 8,40.

N50 Pituus/LJ 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 4,51, 2) Anne Yli-Olli (-73) JyväskKU 3,95, 3) Heli Lehtinen (-73) JyväskKU 3,94, 4) Johanna Kalho (-65) JyväskKU 3,75 PB, 5) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 3,51, 6) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 2,74, 7) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 2,59 PB.

N50 Kuula/SP (3,00 kg) 1) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 10,36 PB, 2) Heli Lehtinen (-73) JyväskKU 9,36, 3) Anne Yli-Olli (-73) JyväskKU 8,79 PB.

N45 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 9,86 PB, 2) Hannariina Honkanen (-78) JyväskKU 9,01, 3) Mia Junikka (-77) JyväskKU 8,57, 4) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 7,84, 5) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 7,00.

N40 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 9,82, 2) Hanna Parkkonen (-80) JyväskKU 7,83.

N35 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Erika Räihä (-86) JyväskKU 8,47 PB.

N30 200 m 1. erä 1) Leena Tenhu (-57) JyväskKU 36,36, 2) Terhi Kokkonen (-47) JyväskKU 42,03, 3) Anne Virkalahti (-63) JyväskKU 42,64, 4) Pirjo Karetie (-42) JyväskKU 46,31; 2. erä 1) Johanna Kalho (-65) JyväskKU 32,62 PB, 2) Annika Savolainen (-59) JyväskKU 35,01, 3) Virpi Rahikkala (-71) KeskiUYU 35,14, 4) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 44,32 PB; 3. erä 1) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 32,62, 2) Laura Pietilä (-82) JyväskKU 32,87, 3) Suvi Puttonen (-80) JyväskKU 33,40; 4. erä 1) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 26,65 PB, 2) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 27,36 PB.

N30 Korkeus/HJ 1) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 1,47, 2) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 1,38, 3) Pia Haarma (-91) JyväskKU 1,38, 4) Katja Sillgren (-72) JyväskKU 1,35 =PB, 5) Anne Viljanmaa (-69) TampPy 1,32, 6) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 1,20, 7) Leena Tenhu (-57) JyväskKU 1,20, 8) Maire Ahonen (-51) JyväskKU 1,05, 9) Merja Vuorinen (-58) JyväskKU 1,02 PB.

N30 Seiväs/PV 1) Marja Eskelinen (-69) VetU 3,01, 2) Pirkko Luoma (-57) JyväskKU 1,61 PB.

N30 Pituus/LJ 2) Tessa Tillgren (-83) JyväskKU 5,15 PB, 3) Tuire Mäki (-76) JyväskKU 5,10, 4) Johanna Kivistö (-88) JyväskKU 5,06 PB, 5) Pia Haarma (-91) JyväskKU 4,56, 6) Virpi Kämäräinen (-77) JyväskKU 4,21 PB, 7) Anette Mehtälä (-76) JyväskKU 3,98.

N30 Kuula/SP (4,00 kg) 1) Pia Haarma (-91) JyväskKU 9,71.

10.2. Helsinki, Pm-hallikilpailut:

M 400 m 1. erä 2) Miika Nousiainen (-73) HKV 58,99 PB, 3) Juha Silander (-80) EsboIF 66,60.

M 800 m 1. erä 3) Petri Svärd (-68) KU-58 2.29,02, 6) Jyri Lehtonen (-89) JyväskKU 2.59,10; 4. erä 2) Ville Lampinen (-94) KU-58 1.52,95.

M Kuula/SP (7,26 kg) 3) Jani Seppälä (-76) KerU 11,44, 5) Antti Lamminen (-80) HKV 10,34.

M19 60 m aidat/hurdles (100 cm) 1. juoksu ) Oki Vuonoranta (-83) EsboIF 8,71.  2. juoksu ) Oki Vuonoranta (-83) EsboIF 8,78 PB.

N 60 m 5) Jasmin Showlah (-89) HIFK 7,74. Alkuerät 1. erä 2) Jasmin Showlah (-89) HIFK 7,71, 4) Ingela Nygård Jungar (-66) EsboIF 9,01; 3. erä 4) Sirpa Pajamäki (-79) NurmijYU 8,84, 5) Nelli Nikula (-75) HKV 9,08; 4. erä 5) Virpi Vähäkangas (-83) KerU 9,04.

N 400 m 1. erä 4) Riitta Rahkila (-77) NurmijYU 73,39 PB.

N 800 m 3. erä 2) Moona Latvala (-92) HKV 2.14,45 PB, 4) Lotta Sundqvist (-92) TuUL 2.20,79.

N Pituus/LJ 4) Ingela Nygård Jungar (-66) EsboIF 4,35.

10.2. Jyväskylä, Hallitonni:

M 1000 m 1. erä 2) Jari Muhonen (-62) JyväskKU 3.59,73 PB; 2. erä 3) Kai Rasmus (-74) JyväskKU 3.31,08 PB, 4) Aimo Mäkinen (-58) VaajKuo 3.32,14 PB, 5) Tero Sillanpää (-63) JyväskKU 3.49,50 PB; 3. erä 1) Timo Eskonen (-85) HippMK 3.11,41 PB, 4) Harri Hokkanen (-68) HippMK 3.20,77 PB; 4. erä 1) Heikki Hakkarainen (-86) HippMK 2.42,47 PB, 3) Jukka Eskelinen (-70) VaajKuo 2.56,00 PB, 4) Antero Viita (-91) KU-58 3.01.01.

N 1000 m 1) Laura Pietilä (-82) JyväskKU 3.36,12 PB.

10.2. Tampere, Pirkanmaan hallikilpailut:

M 60 m 1. erä 6) Pasi Sipiläinen (-78) NokU 7,53. Alkuerät 1. erä 6) Marko Nieminen (-76) HartVoi 7,73; 3. erä 5) Teemu Tapper (-77) JyväskKU 7,54, 6) Janne Kuusela (-75) TammRy 8,19; 4. erä 5) Pasi Sipiläinen (-78) NokU 7,52 PB.

M 200 m – ylipitkä rata/oversized 1. erä 2) Marko Nieminen (-76) HartVoi 25,01, 4) Seppo Appelqvist (-70) GamlakIF 26,11; 2. erä 5) Janne Kuusela (-75) TammRy 26,78; 3. erä 5) Petri Tauriainen (-72) VSMasters 24,07 =PB; 4. erä 2) Roope Saarinen (-94) ViipU 21,52.

M 800 m – ylipitkä rata/oversized 4) Jaakko Lehtilä (-93) TampPy 1.57,06, 9) Juhani Yli-Marttila (-88) TampU 2.33,16.

N 60 m 1. erä 6) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 9,05. Alkuerät 1. erä 6) Sari Yildiz (-71) RiihimKi 9,41; 2. erä 8) Annika Rosberg-Haavisto (-81) HämeenlTa 9,05; 3. erä 6) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 8,90.

N 200 m – ylipitkä rata/oversized 1. erä 4) Virpi Hannuksela (-72) KuntoP 31,02, 5) Sari Yildiz (-71) RiihimKi 31,28.

N 800 m – ylipitkä rata/oversized 2. erä 4) Erika Utriainen (-86) VeitsilKV 2.12,92.

10.2. Oulu, Ouluhalli Games 4:

M 60 m 6) Antti Kaihua (-69) OulPy 8,32.

M 200 m – ylipitkä rata/oversized 1. erä 3) Antti Kaihua (-69) OulPy 27,00.

M 300 m – ylipitkä rata/oversized 2. erä 1) Sampo Kelhä (-63) OulPy 46,74 PB, 2) Hannu Timonen-Nissi (-56) JyväskKU 46,98 PB.

N 60 m 1. erä 1) Katja Larinen (-81) OulPy 8,62, 6) Katja Larinen (-81) OulPy 8,87.

10.2. Joensuu, Areena Indoor Games:

M 800 m – ylipitkä rata/oversized 1) Christopher Muhonen (-86) SavonlRie 2.20,47, 2) Jussi-Pekka Heikkinen (-75) PaimU 2.22,28 PB.

M 3000 m – ylipitkä rata/oversized 5) Petri Nevalainen (-94) JoensKa 9.44,31.

N 60 m 1. erä 2) Annika Pöllänen (-91) SavonlRie 8,54 PB; 4. erä 3) Maria Räsänen (-92) KuopRei 7,84, 5) Jaana Sieviläinen (-82) JoensKa 7,97.

N 200 m – ylipitkä rata/oversized 2. erä 3) Annika Pöllänen (-91) SavonlRie 29,38 PB; 4. erä 2) Maria Räsänen (-92) KuopRei 25,76