SAUL juttusarja ”Miten päädyit aikuisurheilijaksi” Risto Kemppainen

Julkaistu Ikiliikkujassa 1/2021

Kuinka päädyit aikuisurheilijaksi?

Ennen siirtymistä aikuisurheiluun ja sitä myöten yleisurheilun pariin Risto pelasi lentopalloa usealla eri sarjatasolla ja ikämiessarjoihin asti.
Vuonna 2007, jolloin Risto oli 57 vuotias osallistui hän SAUL:n järjestämiin vauhdittomiin hyppykisoihin ensimmäistä kertaa. Vaikka harjoittelu oli ollut vähäistä ennen kisaa, niin silti Risto otti hopeaa pituudessa.

Seurakaveri innostajana
Kolmisen vuotta myöhemmin aikuisurheilu alkoi häntä entistäkin enemmän kiinnostaa. Ohjelmaan tuli erilajien kokeilut, juoksut ja hypyt. Kokeiltua tuli myös 10-ottelu, jossa tuli myös menestystä, kerran voitto ja kolme kertaa toinen sija.

Mutta lopullinen innostus aikuisurheiluun tapahtui, kun hän luki lehdestä seurakaverista Reijo Sundellista kertovia juttuja. Esimerkin myötä lajeiksi alkoi muodostumaan hyppylajit, kolmiloikka, pituus ja korkeus. Kahdenkeskiset rupattelut ja Reijon neuvot lisäsivät innostusta ja ponnistustekniikkakin parani. ”Reijo on hankala kilpakumppani ja etenkin korkeushypyssä”, kehuskeli Risto kaveriaan. Risto muisteli, että olisi kerran voittanut Reijon korkeudessa.

Mukavaa porukkaa
Leikkimieliset vitsailut ja kilpakumppanin rehti kannustus tekevät Riston mielestä aikuisurheiluväestä mukavia kavereita. ”Seurakavereidenkin kesken käydään kovaa kisaa ja kun harjoitellaankin yhdessä, niin se vahvistaa ryhmähenkeä.”

Tulevista kisoista, joihin Risto tähtää ei ole vielä tässä vaiheessa varmuutta, mutta ainakin vauhdittomien hyppyjen SM-kisat ovat ohjelmassa, -jos kisat voidaan järjestää. (Haastattelu tehty 11/2020)

Tuloksellinen kausi 2020
Risto Kemppaiselle kausi 2020 oli menestyksellinen. Risto keräsi seuralleen (ViUV) SAUL:n maljapisteitä kaikkiaan 47 pistettä. Pisteille oikeuttivat neljä kultaa, yksi hopea ja neljä pronssia.

 • Riston nimissä olevat seuran ennätykset (lähde ViUV)
 • 200m 31,92 (M70)
 • Pituus 4,91 (M60)
 • Kolmiloikka 10,64 (M60)
 • Kolmiloikka 10,05 (M65)
 • Kolmiloikka 9,51 (M70)
 • 10-ottelu 6126 (M60)
 • 10-ottelu 5440 (M65)
 • Halli 5-ottelu 3349 (M60)
 • Halli 5-ottelu 3446 (M65)
 • Ruotsalaisviesti 1000m 2.36,57 (M55)
Risto palkittiin vuoden 2020 miesurheilijana seuran vuosiko-kouksessa.

Teksti ja kuvat: Aarto Nevala