Mikko Niemisen uutiset (28.09.2017)

Suomen Yleisurheiluarkiston SYUA sähköpostilistalle.
---

16-vuotias Yli-Mannila kiskaisi 71 metriä

Alajärven Ankkureiden 16-vuotias keihäänheittäjä Aleksi Yli-Mannila paransi Kuortaneella ennätystään lähes viisi metriä tulokseen 71,12. Tässä ikäluokassa heitetään 700-grammaista keihästä.
Aleksi kohoaa 16-vuotiaiden maailman vuositilastossa neljänneksi. Toisella sijalla on Helsingin Kisa-Veikkojen Topias Laine, joka heinäkuussa Unkarissa voitti Euroopan nuoriso-olympiafestivaalin keihäänheiton tuloksella 74,74. Pisimmälle 76,11 on tänä vuonna heittänyt intialainen Rohit Yadav.
Keihäänheiton ohella Aleksi Yli-Mannila harjoittelee pesäpalloa ja salibandya. Keihäänheitossa häntä on valmentanut Sami Peltomäki, joka itse tämän kesän Kalevan kisoissa heitti neljänneksi.

Oskari Perälampi sinkautti uuden ennätyksensä
21-vuotias Länsi-Uudenmaan Urheilijoiden Oskari Perälampi sinkautti Espoonlahden heittokisoissa kiekkoa uuden ennätyksensä 56,92. Tällä tuloksella hän nousee kotimaan vuositilastossa kolmanneksi Pyry Niskalan ja Frantz Krugerin jälkeen.
196-senttinen Perälampi heitti tasaisen hyvän sarjan. Neljästä mitatusta heitosta lyhinkin kantoi 55,44. Kahtena viime kesänä Kalevan kisoissa neljänneksi sijoittunutta Perälampea valmentavat Ismo Joutsila ja Jussi Viitala.
Yhtä päivää myöhemmin samalla Espoonlahden urheilukentällä Vantaan Salamien 44-vuotias Sami Sirén heitti 25,4-kiloista olympiapainoa Suomen tämän vuoden toiseksi parhaan tuloksen 10,91. Kauden kärkitulos on Juhana Mäkelän 11,58 ja Suomen ennätys Juha Kauppisen vuonna 2011 heittämä 12,95.
Someron Esan 15-vuotias Silja Kosonen heitti tyttöjen kolmikiloista moukaria uuden komean ennätyksensä 61,67. Tällä tuloksella Silja kohoaa oman ikäluokkansa maailman vuositilaston neljännelle tilalle.

Falken voitti SFI:n seuracupin
Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton seuracup Maarianhaminassa päättyi Pedersören Falkenin voittoon, kun Christoffer Envall nosti joukkueensa päätöslajin 1000 metrin sekaviestin ankkurina toiseksi. Anton Kunnas ankkuroi Sibbo-Vargarnan viestivoittoon, mutta yhteispisteissä sipoolaiset jäivät toiseksi 4 pisteen erolla.
Falkenin 16-vuotias Nathalie Blomqvist voitti naisten 2000 metrin estejuoksun erinomaisella ajalla 6.53,08. Blomqvist on aiemmin tällä kaudella voittanut naisten Suomen mestaruuden 4x800 metrin viestinjuoksussa sekä tyttöjen Suomen mestaruudet 800 ja 1500 metrillä. Häntä valmentaa Caroline Smedberg.
3000 metrin estejuoksun Suomen ennätysnainen Falkenin Sandra Eriksson voitti sivulajinsa 800 metriä ajalla 2.13,95. Eriksson löi selvällä noin kymmenen metrin erolla seuratoverinsa Karin Storbackan, joka vuosina 2009 – 2015 voitti viidesti tämän matkan Suomen mestaruuden.
Suomen vanhin yhä järjestettävä seuraottelu Triangeli kilpailtiin ensi kerran jo vuonna 1930. Tänä vuonna sen voitti kotijoukkue Lauttakylän Luja, jonka vastustajina vuosikymmenien aikana ovat olleet ja ovat edelleen Kokemäen Kova-Väki ja Vammalan seudun Voima (entinen Tyrvään Voima).

Kotimaankatsaus 20.-26.9.
PARASTA A-RYHMÄÄ:
LAITILA 20.9.2017 Jyskeen seiväskilpailut
Pojat,
Seiväs: 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 344.
Tytöt,
Seiväs: 1) Venla Lehtinen 10 TuUL 211.
FORSSA 21.9.2017 Tammelan Ryskeen moukarikilpailut
Tytöt,
Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 13 SomEsa 60,68.
Moukari (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 39,35 … 3) Venla Kärhä 10 LoimJa 33,66 (kaksoset).
JYVÄSKYLÄ 21.9.2017 Jyväskylän alakoulujen mestaruuskilpailut
Tytöt,
60 m: 1) Hilma Kinnunen 12 JKU 8,36. – 2. alkuerä: 1) Kinnunen 8,28.
KUORTANE 21.9.2017 Kunnon keihäskilpailut
Miehet,
Keihäs: 1) Jaakko Hauta-aho TöysVe 68,39.
Keihäs (700 g): 1) Aleksi Yli-Mannila 16 AlajAn 71,12 (ent. ennätys 66,54).
Naiset,
Keihäs: 1) Milla Koski-Vähälä 18 LimingNM 48,10.
LAHTI, Radiomäki 21.9.2017 Ahkeran moukarikilpailut
Pojat,
Moukari (3 kg): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 38,85.
Moukari (2,5 kg): 1) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 38,05.
ESPOO 23.9.2017 Espoonlahden heittokisat
Miehet,
Kuula: 1) Olli Niemi 19 KangKi 16,64, 2) Vili Korhonen 18 VantSa 15,35.
Kuula (3 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 14,64.
Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,31, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 11,93.
Kiekko: 1) Oskari Perälampi LUU 56,92. – Perälampi (55,44, x, x, 55,64, 56,92, 55,57).
Kiekko (1,5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 53,63.
Kiekko (1 kg): … 2) Max Lampinen 13 HKV 43,58.
Kiekko (750 g): 1) Max Lampinen 13 HKV 54,09 … 3) Mico Lampinen 11 HKV 40,08.
Kiekko (600 g): 1) Mico Lampinen 11 HKV 43,14.
Paino (15,88 kg): 1) Sami Sirén 45 VantSa 16,39. – Ikätasoitus: 19,17.
Naiset,
Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 9,99, 2) Venla Kärhä 10 LoimJa 9,86.
Kiekko (750 g): 1) Nellinoora Maunula 14 VU 41,09.
Kiekko (600 g): … 4) Pinja Kärhä 10 LoimJa 29,83.
HELSINKI, Eläintarha 23.9.2017 Pomppu-Ukkojen kilpailut
Miehet,
Korkeus: 1) Reijo Sundell 69 VihdUV 147. – Ikätasoitus: 215.
Naiset,
Korkeus: 1) Tuija Varsala 58 LUU 131. – Ikätasoitus: 176.
KAUHAJOKI 23.9.2017 Kauhajoen moukari- ja keihäscup
Miehet,
Keihäs: 1) Jaakko Hauta-aho TöysVe 64,80, 2) Juhani Hauta-aho 18 TöysVe 62,79.
KAUSTINEN 23.9.2017 Kaustisen syysheitot
Pojat,
Kiekko (600 g): 1) Onni Kukkonen 10 OP 32,46.
Moukari (2,5 kg): 1) Onni Kukkonen 10 OP 32,22.
Tytöt,
Moukari (3 kg): 1) Salla Koskimäki 13 KaustPV 48,01.
LAITILA 23.9.2017 Syysmoniottelut & Moniotteluiden Varsinais-Suomen junnumestaruuskipailut
1. päivä 23.9.
Pojat,
3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 1477 (8,76, 498, 11,65), 2) Luukas Lehtinen 10 LapSa 1024 (9,22, 44, 7,68)
2. päivä 24.9.
Pojat,
10-ottelu (100 m, pituus, 4 kg kuula, korkeus, 300 m, 100 m aj 83,8 cm aidoin, 1 kg kiekko, seiväs, 600 g keihäs, 1000 m): 1) Eeli Heikkilä 14 TuUL 5158 (12,86/1,7, 509/1,3, 9,02, 158, 42,48, 15,92/1,0, 28,96, 354, 36,76, 3.12,82), 2) Aukusti Jaskari 14 SeinäjSU 5030 (12,51/1,7, 549/1,4, 8,74, 150, 40,02, 15,25/1,0, 24,19, 282, 27,69, 3.14,85).
10-ottelu (60 m, pituus, 3 kg kuula, korkeus, 200 m, 60 m aj 76,2 cm aidoin, 750 g kiekko, seiväs, 400 g keihäs, 1000 m): 1) Otto Hiivola 13 KalannVa 4501 (8,63/1,5, 462/2,0, 12,90, 146, 27,88/1,7, 10,03/0,8, 39,67, ilman tulosta, 41,73, 2.31,21).
4-ottelu (60 m aj 60 cm aidoin, korkeus, 400 g keihäs, 800 m): 1) Eero Honkanen 11 TuUL 1603 (9,90/2,2, 137, 27,92, 2.41,85).
4-ottelu (40 m, korkeus, 400 g keihäs, 800 m): 1) Viljami Launonen 9 NaantLö 1018 (6,68, 125, 24,37, 3.05,79).
Tytöt,
7-ottelu (60 m aj 76,2 cm aidoin, korkeus, 2,5 kg kuula, 200 m, pituus, 400 g keihäs, 800 m): 1) Mea Toivonen 12 UKK 2693 (10,45/1,8, 132, 9,94, 29,13/1,6, 450/1,1, 29,65, 2.40,08).
MAARIANHAMINA (ÅLAND) 23.9.2017 Suomen ruotsinkielisen urheiluliiton seuracup
Pisteet: PedersFa 261 – SibVa 257 – EsboIF 230½ – VasaIS 198½ – IFRaseb 185 – IFÅland 168.
Miehet,
100 m (0,1 m/s): 1) Christoffer Envall PedersFa 11,23.
200 m (0,3 m/s): … 2) Rasmus Martin 14 SibVa 24,14.
2000 m ej: 1) Ville Borgmästars PedersFa 6.22,38, 2) Tuomas Puputti IFRaseb 6.26,64, 3) Kevin Sandell 19 PedersFa 6.39,34 … 5) Mikael Lehtimäki 14 SibVa 7.03,57, 6) Paulus Lehtimäki 14 SibVa 7.10,51 (kaksoset).
Seiväs: 1) Jesse Salmi 19 VasaIS 490, 2) Mikael Westö 35 VasaIS 480, 3) Anton Kunnas 18 SibVa 480, 4) Ville Borgmästars PedersFa 340 (1500 SM-5 -17).
Pituus: 1) Jimi Nukala 17 VasaIS 676 (2,2 m/s).
Moukari: 1) Simon Solvin PedersFa 54,75.
Naiset,
200 m (0,0 m/s): 1) Elin Mickos 17 SibVa 26,04, 2) Madeleine Glasberg 17 VasaIS 26,08 (17-v. erän voittaja -0,4 m/s), 3) Anni Nylund 15 JomalaIK 26,35, 4) Kira Kytölä EsboIF 26,50 (B-erän voittaja) … 8) Zenitha Eriksson PedersFa 26,94 (A-erän 3:s).
800 m: 1) Sandra Eriksson PedersFa 2.13,95, 2) Karin Storbacka 30 PedersFa 2.15,64, 3) Maria Söderlund 18 LumparlUIA 2.19,63.
2000 m ej: 1) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 6.53,08 (16-v. ka-4), 2) Ronja Gäddnäs 15 PedersFa 7.46,42, 3) Saimi Lupala 14 IFRaseb 7.50,52, 4) Sonja Hillberg 14 EsboIF 7.54,34 … 6) Laura Hillberg 14 EsboIF 8.16,29.
Korkeus: 1) Kira Kytölä EsboIF 155.
1000 m sekaviesti: 1) SibVa (M/N18) 2.09,53 (Helmi Isometsä, Rasmus Martin, Elin Mickos, Anton Kunnas), 2) PedersFa 2.11,72 (Andrea Rönnskär, Ali Reza Cheraghi, Zenitha Eriksson, Christoffer Envall), 3) SibVa II (M/N18, B-erän voittaja) 2.13,35 (Kia Helkama, Casper Tillander, Linnea Wiik, Mikael Granqvist), 4) EsboIF 2.14,60 (Kaisa Mikander, Toni Appelqvist, Iida Kalliomäki, Tommi Eerola), 5) Åland 2.15,25 (Adina Renlund JomalaIK, Sebastian Díaz Vargas MIFK, Anni Nylund JomalaIK, Lucas Mattsson MIFK), 6) VasaIS (M/N18) 2.15,57 (Madeleine Glasberg, Jimi Nukala, Malva Nylund, David Bamm), 7) PedersFa II (B-erän 2:nen) 2.16,28 (Suzette Finne, Axel Norrbacka, Sandra Eriksson, Rasmus Envall).
YLIVIESKA 23.9.2017 Koski-Vähälän Karijasut
Miehet,
Keihäs: 1) Mika Aalto 35 RuovRy 66,58, 2) Jyri Isokääntä MerijKe 63,98 … 4) Jarkko Koski-Vähälä 39 YlivKu 39 60,04 (come-back, ed. kilp. 30.6.2013).
Keihäs (400 g): … 4) Jere Murto (8-v.) AlavVi 30,66.
Naiset,
Keihäs (400 g): … 2) Helmi Jauhiainen 10 ReisjPi 28,64.
ESPOO 24.9.2017 Espoonlahden heittokisat
Miehet,
Kuula: … 2) Eino Lindholm 64 KU-58 11,46. – Ikätasoitus: 19,41.
Kuula (5 kg): 1) Aaro Leinonen 17 RymättSo 16,06, 2) Eino Lindholm 64 KU-58 13,48. – Ikätasoitus: Lindholm 18,04.
Kuula (3 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 14,76, 2) Mico Lampinen 11 HKV 11,47.
Kuula (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 12,36, 2) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 12,09.
Olympiapaino (25,4 kg): 1) Sami Sirén 45 VantSa 10,91.
Paino (15,88 kg): 1) Sami Sirén 45 VantSa 17,04, 2) Petri Puhakainen 52 EspTa 12,35. – Ikätasoitus: Sirén 19,93, Puhakainen 17,92.
Moukari: 1) Tuomas Kalliovaara LUU 61,02.
Moukari (5 kg): 1) Santtu Kotamäki 16 NurmijYU 58,02.
Moukari (4 kg): 1) Max Lampinen 13 HKV 47,62.
Moukari (3 kg): 1) Mikko Huhta 13 NurmijYU 52,44, 2) Mico Lampinen 11 HKV 43,13 … 4) Aatu Kangasniemi 11 PorvU 38,74.
Moukari (2,5 kg): 1) Mico Lampinen 11 HKV 40,17.
Naiset,
Kuula (3 kg): 1) Siv Karlström 61 HIFK 9,82. – Ikätasoitus: 15,06.
Kuula (2 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 10,26.
Moukari: 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 49,91.
Moukari (3 kg): 1) Silja Kosonen 15 SomEsa 61,67 (15-v. ka-5). – Kosonen (58,01, x, 61,31, 61,67, x, x).
Moukari (2,5 kg): 1) Pinja Kärhä 10 LoimJa 36,08 … 3) Venla Kärhä 10 LoimJa 32,69.
HELSINKI, Pukinmäki 24.9.2017 Avoimet Tapanilan Erän mestaruuskilpailut
Miehet,
100 m (-0,7 m/s): … 3) Jorma Manninen 75 MiKV 14,04. – Ikätasoitus: 10,40.
400 m: 1) Abdulrahman Imoro 9 HKV 70,74.
3-ottelu (60 m, pituus, 2 kg kuula, yksittäislajeissa): 1) Abdulrahman Imoro 9 HKV 898 (9,40/-0,8, 400/-1,8, 7,30).
Naiset,
800 m: 1) Venla Virrantuomi 11 HKV 2.32,26.
HUITTINEN 24.9.2017 Triangeli
Miehet,
3000 m: 1) Jouko Mahlamäki 52 LauttakLu 9.57,02.
Pituus (1 m ponnistusvyöhyke): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 519, 2) (seuraott. ulkop.) Luukas Lehtinen 10 LapSa 458.
3-loikka: 1) Niko Simola VammSV 13,81 (-1,5 m/s).
Kuula (2,5 kg): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 12,67.
Keihäs: 1) Jere Salo LauttakLu 63,69.
3-ottelu (60 m, pituus, 2,5 kg kuula, yksittäislajeissa): 1) Manu Kankaanniemi 11 VammSV 1502 (9,00/-1,7, 519, 12,12*). – (4. kierroksen työnnöllä 12,67, mikä merkitsisi yhteispisteitä 1536).
Naiset,
3000 m: 1) Lotta-Maria Maine 15 LauttakLu 10.48,86, 2) Tiina Valamaa 53 KokemKV 11.24,45. – Ikätasoitus: Valamaa 9.40,96.
1000 m viesti: 1) LauttakLu (N19) 2.35,51 (Henna Kaunistola, Pinja Koivumäki, Lotta-Maria Maine, Aino Eno).
JÄRVENPÄÄ 24.9.2017 Keski-Uudenmaan Yleisurheilun kiekkokilpailut
Miehet,
Kiekko: 1) Mika Loikkanen 43 KUYU 43,09 (Suomen mestari 2002).
Naiset,
Kiekko: 1) Niina Kelo 37 KUYU 44,01, 2) Milla Kelo 39 KUYU 38,73, 3) Anne-Mari Lehtiö KU-58 36,58 (pituushypyn SM-2 -17).
MAANINKA 24.9.2017 Mahdin heittokilpailut & moukarinheiton Pohjois-Savon mestaruuskilpailut
Miehet,
Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 38 JKU 46,79.
Kiekko (600 g): 1) Topi Räsänen 11 ViitasVi 40,09, 2) Onni Kukkonen 10 OP 33,16.
Moukari (2,5 kg): 1) Onni Kukkonen 10 OP 30,17.
Naiset,
Kuula: 1) Kaisu Eskelinen 17 MaaningMa 12,84.
Kiekko: 1) Taija Tirkkonen 17 KeitKu 41,33.
MIKKELI, Ristiina 24.9.2017 Ristiinan heittokilpailut & moukarinheiton Itä-Suomen mestaruuskilpailut
Miehet,
Moukari: 1) Niko Partanen SulkavU 54,46.
Keihäs (400 g): 1) Miki Likander 13 LUM 51,04.
Naiset,
Moukari: 1) Emilia Olkkonen 19 RistiinU 53,90.
Moukari (3 kg): 1) Inka Hasanen 17 HirvensU 52,34.
Moukari (2,5 kg): 1) Vilma Härkönen 11 SavRi 34,04.
Keihäs (500 g): 1) Venla Peltola 16 LUM 45,13.
TAIPALSAARI 24.9.2017 Veteraanien heitto-ottelu
Miehet,
Olympiapaino (25,4 kg): 1) Raimo Jyrkilä 66 KymenUV 6,79 … 3) Sakari Parkko 71 KymenUV 5,68.
M65 Heitto-ottelu (5 kg moukari, 5 kg kuula, 1 kg kiekko, 600 g keihäs, 9,08 kg paino): 1) Raimo Jyrkilä 66 KymenUV 3361 (28,32, 11,00, 38,79, 28,82, 13,71).
M70 Heitto-ottelu (4 kg moukari, 4 kg kuula, 1 kg kiekko, 500 g keihäs, 7,26 kg paino): 1) Sakari Heino 72 LeppävirrU 3095 (33,17, 9,51, 27,54, 25,20, 12,88), 2) Sakari Parkko 71 KymenUV 2769 (paino 14,32).
M75 Heitto-ottelu: 1) Teuvo Koskelainen 78 KymenUV 3282 (28,88, 9,05, 27,67, 24,12, 12,22).
M80 Heitto-ottelu (3 kg moukari, 3 kg kuula, 1 kg kiekko, 400 g keihäs, 5,44 kg paino): 1) Reino Kinnunen 82 SpoVe 3278 (28,92, 8,83, 23,63, 15,50, 12,46), 2) Aimo Kapiainen 80 LUM 3122 (24,94, 7,94, 19,25, 29,47, 9,37).
M85 Heitto-ottelu: 1) Veikko Kujala 85 RovanLa 3370 (27,04, 6,85, 23,03, 13,19, 10,89), (come-back, ed. kilp. 22.8.2010), 2) Raimo Kietäväinen 86 LUM 3212 (24,05, 8,16, 17,53, 17,50, 9,42).
Naiset,
Olympiapaino (15,88 kg): 1) Satu Lehtonen 47 LS35+ 6,28
N45 Heitto-ottelu (moukari, kuula, kiekko, keihäs, 9,08 kg paino): 1) Satu Lehtonen 47 LS35+ 2368 (28,76, 6,73, 18,89, 20,45, 9,21).
JYVÄSKYLÄ, Viitaniemi 26.9.2017 Kenttäurheilijoiden heittokilpailut
Miehet,
Kiekko: 1) Juuso Sillanpää 38 JKU 48,44. – Ikätasoitus: 51,66.
Naiset,
Kiekko: 1) Tuula Penttinen PuumViri 46,61.
Kiekko (750 g): 1) Vilma Räsänen 14 ViitasVi 43,00.
KEURUU 26.9.2017 Keuruun syysseiväs
Pojat,
Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 11 KeurKi 270.

Edellinen Kotimaankatsaus 12.-19.9.
http://www.yleisurheilu.fi/uutinen/joel-turkka-sivusi-seta-henri-liipola-moukaroi-87-metria